Religie în general

User avatar
timisoara1990
Posts: 76
Joined: Tue Jul 02, 2013 7:38 pm

Re: Religie în general

Post by timisoara1990 »

priu wrote:
timisoara1990 wrote:da deci parerea mea personala este ca...religiile au fost create pentru manipulare,ca lumea sa fie controlata mai usor, si sa se ascunda adevarata istorie a oamenilor, iar eu nu pun botu'. dumnezeu exista dar nu cere sa fie venerat. ca sa fi aproape de dumnezeu nu necesita sa o faci prin biserica sau sa apartii unei religii.
Manipulare ? Lumea vad ca o baga des pe asta. Te duce cineva fortat la Biserica ? Pana la urma singurele reguli pe care le "impune" biserica sunt cele din decalog, si nu imi par a fi reguli de manipulare si de mentinere a omenirii intr-o stare vegetativa, mai mult imi par reguli de bun simt.
istoria omenirii e alta nu cea pe care o sustine biserica. biserica si cultura ei nu ar trebuii nici macar sa existe caci nu isi are rostul. asa cum am spus, poti fi aproape de dumnezeu si fara religie/biserica, conteaza cum esti tu ca om. daca nu poti gandi la nivelu' asta , asta e. nu am sa mai raspund ca nu are rost, mi-am spus punctul de vedere :)
User avatar
priu
Posts: 96
Joined: Thu Nov 29, 2012 11:01 pm

Re: Religie în general

Post by priu »

Lumineaza-ma, care e istoria omenirii ? Cum manipuleaza Biserica lumea ? Care e rolul bisericii in relatia Dumnezeu-om ?

Rumega inainte sa inghiti, te ineci.
User avatar
timisoara1990
Posts: 76
Joined: Tue Jul 02, 2013 7:38 pm

Re: Religie în general

Post by timisoara1990 »

priu wrote:Lumineaza-ma, care e istoria omenirii ? Cum manipuleaza Biserica lumea ? Care e rolul bisericii in relatia Dumnezeu-om ?

Rumega inainte sa inghiti, te ineci.
manipuleaza prin faptul ca exista. esti prea incuiat ma tu,n-ai cum sa intelegi,si ca tine alti,multi,foarte multi. stiu ca e greu pentru tine,dar incearca si fa un exercitiu de imaginatie,vezi cum ai putea sa fi tu aproape de dumnezeu daca religiile nu ar exista. tot ce vrea dumnezeu e ca tu sa fi bun,nu sa fie venerat tocmai pentru ca si el este bun. numai un tiran si-ar dori sa fie venerat. si cu asta basta.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Religie în general

Post by orangetm »

:-t

[-x ...fara excese verbale...

Se poate vorbi si civilizat...
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Religie în general

Post by diegis37 »

orangetm wrote::-t

[-x ...fara excese verbale...

Se poate vorbi si civilizat...
Despre religie nu se poate dialoga civilizat.Este o utopie. :-\
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Religie în general

Post by orangetm »

diegis37 wrote:
orangetm wrote::-t

[-x ...fara excese verbale...

Se poate vorbi si civilizat...
Despre religie nu se poate dialoga civilizat.Este o utopie. :-\
Si ce are paragraful urmator cu religia?
"esti prea incuiat ma tu,n-ai cum sa intelegi,si ca tine alti,multi,foarte multi. stiu ca e greu pentru tine,dar incearca si fa un exercitiu de imaginatie"
:-??
Pot vorbi cate-n luna si-n stele, dar la un nivel urban...
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Religie în general

Post by diegis37 »

nici acest paragraf nu are nimic cu religia
"Rumega inainte sa inghiti, te ineci."
Ai sa vezi ca este aproape imposibil de dialogat pe aceste teme (religie ,biserica,credinta)civilizat
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Religie în general

Post by AndreiVajnaII »

orangetm wrote:Si ce are paragraful urmator cu religia?
"esti prea incuiat ma tu,n-ai cum sa intelegi,si ca tine alti,multi,foarte multi. stiu ca e greu pentru tine,dar incearca si fa un exercitiu de imaginatie"
Asa i-or fi zis si lu Galilei. :P
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Religie în general

Post by orangetm »

AndreiVajnaII wrote:
orangetm wrote:Si ce are paragraful urmator cu religia?
"esti prea incuiat ma tu,n-ai cum sa intelegi,si ca tine alti,multi,foarte multi. stiu ca e greu pentru tine,dar incearca si fa un exercitiu de imaginatie"
Asa i-or fi zis si lu Galilei. :P
:))

Na, hai ca ne intindem...
Sa lasam oamenii sa dezbata... ;)
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
priu
Posts: 96
Joined: Thu Nov 29, 2012 11:01 pm

Re: Religie în general

Post by priu »

timisoara1990 wrote:
priu wrote:Lumineaza-ma, care e istoria omenirii ? Cum manipuleaza Biserica lumea ? Care e rolul bisericii in relatia Dumnezeu-om ?

Rumega inainte sa inghiti, te ineci.
manipuleaza prin faptul ca exista. esti prea incuiat ma tu,n-ai cum sa intelegi,si ca tine alti,multi,foarte multi. stiu ca e greu pentru tine,dar incearca si fa un exercitiu de imaginatie,vezi cum ai putea sa fi tu aproape de dumnezeu daca religiile nu ar exista. tot ce vrea dumnezeu e ca tu sa fi bun,nu sa fie venerat tocmai pentru ca si el este bun. numai un tiran si-ar dori sa fie venerat. si cu asta basta.
Multumesc, cu argumentul asta m-ai lamurit, nu cu privire la subiect, cu privire la tine. #-o
Post Reply