Internet

User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Internet

Post by PSC »

Image
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Internet

Post by duranviola »

Romania, a treia tara din Europa cu tehnologie 4G.

Telefoanele actuale nu sunt, insa, compatibile
Romania este a treia tara din Europa, dupa Marea Britanie si Germania, care va oferi servicii de telefonie mobila de generatia a patra. La noi tehologia 4 G va fi disponibila pana la sfarsitul lui 2012. Iar in cel mult un an si jumatate, filmele si internetul vor veni aproape oriunde pe telefon, la viteze mai bune, chiar decat cele prin cablu.


http://www.incont.ro/internet/romania-a ... ibile.html
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Internet

Post by DP 2-6 »

Internet wireless in parcurile Timisoarei

În curând veţi beneficia de acces gratuit la internet dacă ieşiţi la plimbare prin Parcul Copiilor şi Parcul Rozelor sau mergeţi la Grădina Zoologică. Reprezentanţii Primăriei Timişoara au anunţat că în 11 dintre parcurile din oraş va fi internet wireless.

„În curând vom avea în 11 dintre parcurile Timişoarei internet wireless. Este vorba de Parcul Copiilor, Grădina Zoologică, Parcul Rozelor, Parcul Central, Parcul Botanic, Parcul Karlsruhe, Parcul Poporului, parcul din cartierul Soarelui, Parcul Alpinet, Parcul Carmen Sylva şi Parcul Girocului”, a anunţat, marţi, primarul Nicolae Robu.

Municipalitatea va semna un contract cu o companie de telefonie mobilă în acest sens, iar accesul la internet va fi liber pentru toată lumea, a afirmat edilul. Reprezentanţii primăriei spun că în câteva săptămâni se va putea realiza conexiunea.
http://www.tion.ro/internet-wireless-in ... ei/1191614
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Internet

Post by duranviola »

www.speedtest.net un site pentru testarea vitezei conexiunii
am rugamintea, daca cineva se pricepe la interpretarea rezultatelor ? am avut si inca am unele probleme referitoare la viteza conexiunii ( atat la sistem cat si la laptop , folosesc un router ), cei de la rds-rcs au spus ca la ei nu e nici o problema, la mine este toata vina...inainte sa iau alt router, as vrea sa stiu daca problema este totusi la ei :-s
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Internet

Post by duranviola »

CNA va sesiza Poliţia cu privire la 42 de site-uri care DIFUZEAZĂ ILEGAL SERIALE ŞI FILME

Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a decis, joi, să sesizeze Poliţia cu privire la 42 de site-uri care difuzează filme şi seriale fără să respecte legislaţia audiovizualului şi fără să deţină drepturile pentru conţinutul transmis.

CNA a analizat, în şedinţa de joi, o adresă primită de la SC Pro TV SA, care a semnalat existenţa a 42 de site-uri care oferă servicii media audiovizuale la cerere, fără a deţine drepturi pentru conţinutul difuzat şi fără să fi notificat Consiliul, aşa cum prevede Decizia CNA nr. 320 din 2012.

Articolul 41 din această Decizie prevede că, până la data de 3 septembrie 2012, toţi furnizorii de servicii media audiovizuale la cerere din România aveau obligaţia să completeze şi să transmită la CNA cererea de notificare. Nerealizarea notificării în termenul respectiv "determină încetarea dreptului de a furniza servicii media audiovizuale la cerere", potrivit aceluiaşi articol.

În adresa SC Pro TV SA se mai spune că societatea a trimis deja notificări privitoare la drepturile asupra conţinutului către mai multe companii.

După ce au analizat posibilităţile legale pe care le au, membrii CNA au decis cu unanimitate de voturi să sesizeze Poliţia în cazul celor 42 de site-uri care difuzează ilegal filme şi seriale.

"Furnizorii serviciilor media la cerere au obligaţia de a notifica CNA cu privire la această activitate. Până la această dată au fost notificate (la CNA, n.r.) opt astfel de servicii. Pro TV ne-a informat însă cu privire la desfăşurarea ilegală a unor asemenea servicii pe internet, care încalcă drepturile de autor pe care le deţine. CNA va sesiza Poliţia în vederea identificării responsabililor de site şi a clarificării răspunderii legale", a spus Răsvan Popescu, preşedintele CNA, după luarea deciziei.

Astfel, CNA va sesiza Poliţia cu privire la următoarele site-uri: www.xfilmeonline.net, www.filmepeales.com, www.filmedecomedie.info, www.filmeonlinefree.ro, www.filme-noi-online.com, www.filmesubtitrateonline.net, www.filme-free.ro, www.cinemo.ro, www.990.ro, www.divxonline.biz, www.filmehd.net, www.filme-online-gratis.com, www.filmulde10.com, www.filmesubtitrate.info, www.filmesubtitrateonline.net, www.filme-subtitrate.org, www.filme-subtitrate.info, www.filme.online-pe.net, www.filme.online-pe.net, www.filme-online-subtitrate.eu, www.filme-subtitrate.ro, www.hdfilmeonline.info, www.filme-2012.com, www.opticmovie.com, www.cinemaxx.ro, www.1filme.ro, www.filmeonline3d.ro, www.filmeonlinetari.com, www.filmehd-online.net. www.filmeonlinehd.biz, www.seriale-filme.info, www.serialedetop.com, www.serialul.net, www.filmeonline.org, www.filmemisto.com, www.superfilme.net, www.vplay.ro, www.serialepenet.ro, www.tvpug.com, www.neededspark.blogspot.ro, www.deseneanimateonline.info, www.freshon.tv.

gandul.ro
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Internet

Post by englezul »

:(
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Internet

Post by duranviola »

as propune ca mai multi forumisti sa afiseze rezultatele testului de viteza a conexiunii, astfel ne putem da seama daca providerii isi respecta macar o parte din viteza promisa prin contract ( atentie insa, nu publicati IP -ul B-) )

Image
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Internet

Post by orangetm »

Last Result:
Download Speed: 17446 kbps (2180.8 KB/sec transfer rate)
Upload Speed: 5289 kbps (661.1 KB/sec transfer rate)
Latency: 64 ms
Tuesday, November 06, 2012 10:15:17 AM

UPC ROMANIA S.R.L.

Rezultat obtinut fara cablul direct, ci prin routerul ce se afla la etaj.
Pe laptopul lui fiu-meu, cu cablu direct ajunge spre maximul de contract 120Mb; oricum e peste 105-110.
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Internet

Post by DP 2-6 »

Ultimul Rezultat:
Viteza Download: 92820 kbps (11602.5 KB/sec rata transfer)
Viteza Upload: 935 kbps (116.9 KB/sec rata transfer)
Latenta: 15 ms
Sunday, November 11, 2012 6:56:42 PM

RCS & RDS, prin router.
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Internet

Post by DP 2-6 »

Image

Am făcut şi alte teste, toate sunt diferite şi nu le dau prea mare importanţă.
Post Reply