Istoria acestui pamant

User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by orangetm »

ISTORIA ACESTUI PAMANT/HISTORY OF ROMANIA

"Am descoperit astazi un mega documentar de aproape 13 ORE in care cineva extrem de bine informat si daruit s-a straduit sa puna cap la cap, intr-un mod coerent intreaga istorie a acestui neam ... Nu am vizionat acest documentar cap coada, insa la o prima rasfoire pare extrem de bine informat si documentat. Credem ca orice pasionat de istorie si nu numai, ar trebui sa vada acest documentar pentru a avea si o alta opinie despre aceasta zbucumata si complicata poveste a natiei noastre pe aceste meleaguri.
Dorim sa postam acest documentar astazi deoarece se implinesc zilele acestea 25 de ani de la lovitura de stat din 89, iar acele evenimente nu pot fi intelese cu adevarat daca le rupi din contextul istoric si international. Cei care se focalizeaza doar pe acea perioada nu au cum sa inteleaga, sa patrunda profunzimea conspiratiei si implicatiile reale ale acelor evenimente. Ultimul episod (16) al acestui maraton vizual, se ocupa de momentele din jurul anului 1989 pana in prezent, insa e bine sa urmariti istoria cu cel putin 100 de ani inainte ca sa intelegeti dimensiunea istorica a marsaviei. Acest documentar consideram ca aduce multa lumina si merita urmarit de orice om care nu vrea sa moara prost sau prostit.
Ceea ce face din aceasta munca titanica ceva si mai colosal este faptul ca intreg filmul este tradus si/sau narat in engleza, deci puteti sa-l oferiti si celor din strainatate care doresc sa afle un pic de istorie mai adevarata ...
Va invitam sa downloadati si sa raspanditi acest film cat mai mult deoarece nu se stie cat va mai ramane prin acest spatiu virtual.

P.S. La ultimul episod dedicat istoriei de la lovitura de stat din 89 incoace i-am sugerat autorului sa adauge printre motivele asasinarii lui Ceausescu si dorinta acastuia de a infinta o banca pentru ajutorarea tarilor in curs de dezvoltare, o banca care sa ofere o alternativa la FMI si Banca Mondiala, Autorul filmului ne-a spus ca el nu a gasit surse sigure care sa-i confirme aceasta poveste si crede ca Ceausescu nu cunostea cum functioneaza sistemul financiar international. Pana la sfarsitul anilor '70 / inceputul anilor /80 el nu-si daduse seama ca acest sistem e o escrocherie. Asta inseamna ca 1) Ceausescu habar nu avea de Finante, si 2) era inconjurat de incompetenti care la fel nu aveau habar de asa ceva, sau de tradatori care ii ascundeau adevarul. Acest lucru il face sa creada ca legendele despre un "FMI al saracilor" sunt speculatii.
Noi am cautat pe net si exista sute, mii de pagini in care se vorbeste de banca pe care dorea sa o creeze ceausescu, insa nu am reusit sa gasim sursa acestor informatii. Poate ne puteti ajuta voi in aceasta directie.

P.P.S. Ii multumim lui Cristian L pentru emailul trimis si pentru linkurile de download. Iata ce spune Cristi printre altele:
"este absolut senzational, am pus pe wetransfer un documentar despre istoria Romaniei, dar nu varianta din manualele de istorie, care dupa cum stii e denaturata in ultimul hal.
Cand am vazut ce pot spune aia acolo, am descarcat toate cele 16 parti (ca nu stiu cat vor mai putea ramane pe internet), iar ceea ce trimit acum sunt avi-ul, le pastrezi pe calculator. Dureaza peste 12 ore, asa ca pana ajungi sa le vezi pe toate, trmite intai link-ul de descarcare la toti prietenii, ca sa profite si ei timp de 10 zile cat este link-ul activ. Nu uita sa le ceri si lor sa le trimita mai departe cu aceeasi cerere, sa nu astepte pana le vad pt ca apoi sa trimita link-ul, ci sa-l trimita imediat si le vor vedea cand au timp, ulterior.
Cei care l-au facut, au realizat o munca imensa, cautand in toate documentarele si materialele care le-au gasit, care in majoritatea lor spun lucruri despre care istoria oficiala tace sau minte. Desi pe fiecare din aceste subiecte se mai poate dezvolta ideea, eu zic ca ceea ce trimit acum este cea mai tare si mai aproape de adevar realizare documentara despre istoria Romaniei, facuta ca un tot unitar, din preistorie pana in prezent."

Aveti mai jos filmul, incepand cu History of Romania part 1 / Istoria Romaniei partea 1 - Intro, apoi click in partea dreapta a paginii youtube pana la final (partea a 16-a, History of Romania part 16 - present / Istoria Romaniei partea 16 - prezent).

Vizionare placuta!

http://youtu.be/kJzBSZqCkuI?list=PL9tF3 ... KwJvMbgp4G
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Istoria acestui pamant

Post by Pffv »

orangetm wrote: [youtube] http://youtu.be/kJzBSZqCkuI?list=PL9tF3 ... KwJvMbgp4G [/youtube]
:) Sa mearga direct link-ul :D !
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by orangetm »

Daniele, Daniele...
sau
Ce a putut sa faca Papalitatea din Adevar...
:D
http://adevaruldespredaci.ro/devastator ... ustinatori…/
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by diegis37 »

http://www.vistieria.ro/Istoria-romanil ... RCETA.html

ca e prea multa liniste pe acest Forum :D
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by orangetm »

Pai vezi pe feisbuc, ca lupta (de idei) e acolo.
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by orangetm »

Păi parcă dacii nu știau a scrie; ce ne facem cu profesioniștii în ale "istoriei"?

Bloc de calcar de la Sarmizegetusa Regia, cu litere.
Depozitat la Muzeul din Deva.

Image
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by Sdou »

orangetm wrote:Păi parcă dacii nu știau a scrie; ce ne facem cu profesioniștii în ale "istoriei"?

Bloc de calcar de la Sarmizegetusa Regia, cu litere.
Depozitat la Muzeul din Deva.

Image

Am postat o replica la mesajul asta si a disparut.
E o eroare tehnica sau a fost deranjanta? :-??
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by orangetm »

A mai aparut o varianta: Autoromanizarea!
:twisted:
Asta e mai "plauzibila". Ca aduce cu autosatisfacerea. B-)

http://www.cunoastelumea.ro/demolarea-t ... i-departe/
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by orangetm »

Image
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Istoria acestui pamant

Post by AndreiVajnaII »

Cine? Evreii?
Post Reply