Timișoara - știri și comentarii

User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by Pffv »

Tramvai din Brno ... neresapat :D !

Image

Tramvai din Timisoara .....
?? :mrgreen:
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by Pffv »

Am fost "in vizita" si am sterpelit ceva poze . Scuze pentru "plagiat" dar e pentru o cauza buna .

Cluj
Image

Arad
Image

Timisoara .... :dizzy:
User avatar
police10
Posts: 586
Joined: Thu Oct 04, 2012 4:55 pm

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by police10 »

Am fost in martie in Timisoara. Cam astea mi-au sarit in ochi intr-o saptamana:
- Am constatat ca orasul se razbuna pe locuitori. Cand bate vantul se faramiteaza tencuiala (ce a fost odata) si iti intra praful in ochi.
Se pare ca nu deranjeaza pe nimeni.
- Transeele sunt omniprezente. Se pare ca se sapa peste tot si nu se termina nimic. Cu Piata Unirii ce ati avut fratilor? Dar Piata Libertatii cand e gata? In septembrie anul trecut erau primele doua cercuri gata pavate. Despre uratenia si calitatea pavajului ce sa mai spun? Inainte era granit, acum dale beton amarat. Si chiar asa, fara un pic verde? Nu stiu cine e responsabil si nici nu ma intereseaza, dar e un cretin.
- Deseurile de plastic, si nu numai, au tendinta sa inlocuiasca suprafetele verzi. Peste tot zboara PET-uri,pungi de plastic. Am mers la Praktiker in Sagului. am vazut un camp de plastic.
- Oamenii scot mobile vechi, televizoare, dar si mult gunoi, la strada. Vin masini de la RETIM (parca asa scria pe ele) foarte des si strang deseurile. Raman insa de multe ori resturi de mai mici dimensiuni pe care nu le mai strange nimeni. Aciunea in sine e buna. Dar chiar zilnic? Se poate limita totul la o singura zi pe saptamana, sau luna. Asa vezi zilnic mormane de gunoaie si zau ca nu arata frumos.
- Despre ruina aia de la Kandia ce sa mai spun? Sau Solventul?
- S-a facut drumul de biciclete pana la sarbi. Am alergat din Iosefin pana la Fabrica de zahar. E foarte bine, insa prea ingust. Si care e regula cu banda gri si rosie?
- Inca un lucru bun: s-au strans gunoaiele de pe mal. Cel putin in portiunea respectiva.
- Bega a fost curatata si malul reparat. Arata insa in unele locuri carpit.
- Mijloacele de transport in comun functioneaza bine. Parcul e invechit si ma intreb daca siguranta calatorilor este asigurata.
Ca de fiecare data constat progrese. Sunt insa punctuale. Orasul arata carpit. Sunt multe locuri si cladiri neingrijite. Se gasesc insa si insule unde e in regula. Sunt multe lucruri incepute si neterminate. Sunt destule facute prost. Spre exemplu unele statii de tramvai. E de-a deptul periculos.
S-a imbunatatit modul in care se lucreaza cu publicul. Functioneaza in cele mai multe locuri.
Spre exemplu la plata impozitului. Coada, dar a mers deosebit de repede. In schimb o adevarata harababura la intrare. In plus se pare ca nimanui nu-i pasa de sfera privata. Cel putin 4 persoane straine au putut sa auda pentru ce platesc eu impozit.
In unele locuri esti tratat politicos, in altele mai putin. Exemplu: Sunt in discutie cu prestatorul de servicii, la ghiseu, la birou, etc. Suna telefonul. Se raspunde la apel si se poarta o discutie.
Ca intotdeauna orasul arata la plecare mai bine ca la sosire. :)) Obisnuinta.
User avatar
Mihalcea
Posts: 87
Joined: Wed Oct 09, 2013 1:57 pm

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by Mihalcea »

Născut în alb-violet! Salonul maternității Bega, modernizat cu sprijinul Druckeria, a fost inaugurat

Proiectul îndrăzneț demarat de Asociația Suporterilor Timișoreni Druckeria cu ocazia Acțiunii de Crăciun 2014 a fost finalizat. Unul dintre saloanele de nou-născuți din cadrul secție de terapie intensivă de la maternitatea Bega a fost reabilitat și dotat din donațiile strânse în cursul lunii decembrie.

Concret, a fost vorba despre o investiție de aproximativ 11.000 de euro. O bună parte a acestei sume, a fost asigurată de un om de afaceri din oraș, care a dorit să rămân anonim. Restul a fost acoperit din donații, dar și de pe urma licitației tabloului realizat de Flavius Ivan, achiziționat cu 350 de euro și donat de cumpărător tot în această cauză, el fiind acum expus la intrarea în salon.

„Acțiunea de Crăciun a fost finalizată în sfârșit, dar e bine mai târziu decât niciodată. Ne-am gândit să facem ceva diferit la ediția de anul trecut. Considerăm că Poli e echipa comunității și ne-am dorit să dăm ceva înapoi orașului. Indiferent ce va fi în viitor cu noi sau cu echipa, această investiție va rămâne în urma noastră”, a declarat președintele A.S.T. Druckeria, Sebastian Novovic.

La rândul său, Constantin Ilie, șeful Clinicii de Neonatologie, salută inițiaiva druckerilor. „E o mare realizare, în condițiile în care toată secția de terapie intensivă a fost reabilitată doar din sponsorizări. Această operă a voastră definitivează un proiect derulat de câțiva ani. Acțiunile propriu-zise au prespus igienizarea și dotarea, instalația de gaze medicale fiind cea mai dificilă operațiune. Poate că nu găsim suficiente mulțumiri tuturor celor implicați în această acțiune”, a spus Constantin Ilie.

Șeful Clinicii de Neonatologie a mărturisit că, în urmă cu 10 ani, secția de terapie intensivă era în paragină, din punctul de vedere al infrastructurii, deși aparatură modernă exista deja. „Cel mai important mesaj l-a dat, din păcate, incidentul nefericit din urmă cu câțiva ani, de la maternitatea Giulești. Atunci, societatea s-a trezit. Ne-am dat seama că nu mai puem lucra cu aparatură de secoul al XXI-lea și cu infrastructură de nivelul secolului al XIX-lea. Cine nu știe cum a arătat secția de terapie intensivă înainte, nu poate înțelege ceea ce s-a realizat. Noi, în urmă cu zece ani, eram la zero, nu aveam aproape nimic. Acum, am intrat în normalitate. Avem cinci spații, iar acesta, pus la punct cu ajutorul Druckeria, era ultimul neamenajat”, a mai spus Ilie Constantin.

„Mulțumirile cele mai mari vi le vor da nou-născuții, care beneficiază de acest spațiu. Ei pot constitui, de ce nu, și o viitoare pepinieră pentru Poli”. – Ilie Constantin, șeful Clinicii de Neonatologie

http://www.druckeria.ro/nascut-in-alb-v ... inaugurat/
FĂRĂ PATRONI
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by orangetm »

Superb!
Noaptea, luminile pasajului subteran Michelangelo se aprind in mov-ultraviolet :) !


Image
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by Pffv »

Frumusete si bun gust =)) =)) =)) :mrgreen: !

Image

Remarcabila creatie in piatra si ....asfalt ! :)) :))
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by diegis37 »

Pffv wrote:Frumusete si bun gust =)) =)) =)) :mrgreen: !

Image

Remarcabila creatie in piatra si ....asfalt ! :)) :))
Sfântul Asfalt ,ba e bun ,ba nu e bun =))
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by Kerosen »

Bega Bulevard

Vineri, 4 septembrie:

– 18.00 Fanfara Timisoara Big Band
– 18.00-20.00 Ateliere de creatie, activitati pentru copii
– 18.00 Atelier de creatie din materiale reciclabile “Bufnita vesela”- Ozz Vintage House
– 18.30 Ateliere muzicale pentru copii – Asociatia Culturala Melopolis
18.30 Defilare ambarcatiuni pe Canalul Bega
– 19.00 Viniloteca
– 19.00 5 minute de Filosofie (atelier de filosofie aplicata) – Asociatia Noua Acropola
– 19.50 Sincron Agentia Nationala Antidrog
– 20.00 The Case
– 20.45 Burning Table
– 21.30 Respiro – Spectacol cu foc

Sambata, 5 septembrie:

– 10.00-20.00 Ateliere de creatie, activitati pentru copii, expozitii, informare interactiva10.00 Atelier “Portret interior” – Atelierul Rozz
– 10.00 Ateliere de jonglerii – scoala de Circ a Casei de Cultura a Studentilor Timisoara
– 10.00 Creeaza-ti propria papusa (atelier de croitorie pentru copii) – Asociatia Noua Acropola
– 10.00 Atelier de pictura pe basorelief pentru copii – Asociatia Noua Acropola
– 10.00 Ateliere muzicale pentru copii – Asociatia Culturala Melopolis
– 10.00 Ursul pacalit de vulpe – Teatrul de copii si tineret Merlin – Amfiteatru Flora
– 11.00 Kangoo jumps si activitati pentru copii
– 11.30 Cursuri gratuite de dans pentru copii
– 15.00 Arta renasterii interioare (atelier de filosofie si psihologie aplicata) – Asociatia Noua Acropola
– 16.00 Atelier de pictura pe basorelief pentru copii si adulti – Asociatia Noua Acropola
– 16.00 Atelier de olarit – Cercul de olarit al Casei de Cultura a Studentilor Timisoara
– 16.00 Cursuri gratuite de dans pentru adulti
– 17.00 Ateliere muzicale pentru copii – Asociatia Culturala Melopolis
– 17.00 Ateliere de jonglerii – scoala de Circ a Casei de Cultura a Studentilor Timisoara
– 18.00 Viniloteca
18.00 Plimbari cu barca pe Bega – Formatiunea Salvo
– 19.00 5 minute de Filosofie (atelier de filosofie aplicata) – Asociatia Noua Acropola
– 20.00 Desant
– 20.45 Moonlight Breakfast
– 21.30 Skizzo Skillz

Duminica, 6 septembrie:

– 10.00-20.00 Ateliere de creatie, activitati pentru copii, expozitii, informare interactiva
– 10.00 Ateliere de jonglerii – scoala de Circ a Casei de Cultura a Studentilor Timisoara
– 10.00 Atelier de design “Copiii isi coloreaza mobila” – Atelierul Rozz
– 10.00 Ateliere muzicale pentru copii – Asociatia Culturala Melopolis
– 11.00 Atelier de pictura pe basorelief pentru copii si adulti – Asociatia Noua Acropola
– 11.00 Peregrinii – Amfiteatru Flora
– 11.30 Cursuri gratuite de dans pentru copii
– 13.00 Flash mob – Agentia Nationala Antidrog
– 14.00 Viniloteca
– 14.00 Aerobic
15.00 Simularea unor actiuni de salvare pe diferite tipuri de risc: scafandrii, ambarcatiuni, G.R.I.M.P. (salvari in medii periculoase, in plan vertical) – Formatiunea SALVO
– 15.00 Ateliere de jonglerii – scoala de Circ a Casei de Cultura a Studentilor Timisoara
– 15.30 Cursuri gratuite de dans pentru adulti
-16.00 7 metode de ecologizare a lumii emotionale (atelier de psihologie aplicata) -Asociatia Noua Acropola
– 16.00 Atelier de olarit – Cercul de olarit al Casei de Cultura a Studentilor Timisoara
– 16.30 Ateliere muzicale pentru copii – Asociatia Culturala Melopolis
– 17.00 Cursa ratustelor organizata de Rotaract Club Timisoara
– 18.00 Dorina Vasilashko & Big Brothers Band
18.00 Plimbari cu barca pe Bega – Formatiunea Salvo
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by Kerosen »

Se cauta voluntari

https://youtu.be/ZPkazzskmQk
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Timișoara - știri și comentarii

Post by Amadeus »

Buna tuturor,

Am si eu o intrebare: pot intra cu un ciine pe aeroportul din Timisoara?
Cind am incercat sa cumpar bilete, mi s-a spus ca poat doar prin bucuresti, fiindca acolo sunt verificati ciinii, in Timisoara nu se face verificarea asta (habar n-am despre ce verificare e vorba, ma gindesc ca ceva medical).

Mersi mult
Amadeus
Post Reply