Timișoara - Privită de sus

User avatar
RobertoSS
Posts: 304
Joined: Sat Oct 20, 2012 4:23 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by RobertoSS »

Image
Te iubesc, Timișoara!
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by duranviola »

@RobertoSS : noaptea se pot face foto cu " zmeul " ala ? ar fi interesante ipostaze cu virgula cladirile iluminate artistic ! poate ii transmiti rugamintea lui Predescu Silviu ! :ympray:
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
RobertoSS
Posts: 304
Joined: Sat Oct 20, 2012 4:23 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by RobertoSS »

EYE IN THE SKY a spus că e aproape imposibil de realizat pozele pe noapte, in miscare, chiar și cu un aparat profi :)
Te iubesc, Timișoara!
User avatar
RobertoSS
Posts: 304
Joined: Sat Oct 20, 2012 4:23 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by RobertoSS »

Timisoara vazuta de sus, "asa cum o vad doar pasarile". Imagini spectaculoase cu orasul

Un timisorean a gasit o modalitate inedita de a promova Timisoara si cladirile sale impunatoare. El si-a cumparat o drona si, de fiecare data cand vremea ii permite, face fotografii de la inaltime. Rezultatele sunt de-a dreptul spectaculoase.

Valentin Valcu are 34 de ani, locuieste in Timisoara, iar printre pasiunile sale se numara fotografia si tot ce este legat de noile tehnologii. Astfel ca, a gasit si o modalitate sa le imbine. In urma cu o luna si-a cumparat o drona si dupa ce a testat-o timp de doua saptamani, a realizat o pagina de Facebook unde isi face publice rezultatele pasiunii sale. EYE IN THE SKY este proiectul unde Timisoara se vede de sus, asa cum o pot vedea doar pasarile si care, in doua saptamani a strans peste 1.000 de like-uri pe reteaua de socializare.

“M-a uimit si pe mine impactul pe care l-a avut pagina de Facebook. Ea ofera o noua perspectiva asupra fotografiei, practic fotografia de la inaltime este neexploatata in promovarea urbana. Acum primesc multe mesaje, oamenii imi sugereaza sa merg sa fac fotografii in diverse locuri. De exemplu, intr-un mesaj mi se sugera sa fac fotografii in Piata Doina, insa vremea nu a fost favorabila pana acum. De dimineata, cand m-am trezit mi-am si zis: este soare, azi merg sa zbor ca nu am mai zburat de duminica”, povesteste Valentin.

Pana in momentul de fata Valentin a fotografiat din zbor cele mai reprezentative zone ale orasului ca de exemplu Pietele Unirii si Libertatii, strada Marasesti, malul Begai sau bulevardul cu palmieri (I.C. Bratianu). Valentin nu a surprins in imagini doar cladiri, ci si activitati sportive. De pilda, a imortalizat “dintre nori” meciul dintre echipele Politehnica Timisoara si Remetea.

O alta zona pe care timisoreanul vrea sa o “monitorizeze” este subpasajul Michelangelo, pentru a vedea cum evolueaza lucrarile in timp.

“Acolo mi-am propus sa merg in fiecare saptamana daca vremea imi permite. In cazul in care nu e soare, nu merg, mi-e frica pentru ca am mai vazut accidente si nu vreau sa mi se strice aparatura si sa creez probleme”, a povestit tanarul.

Valentin si-a creat si un site unde isi publica fotografiile.

“Va invit sa ma urmati intr-o calatorie interesanta, la inaltime, pentru a vedea lumea asa cum numai pasarilor le-a fost dat s-o vada (pana acum)”, le recomanda tanarul timisorenilor.

Pana in momentul de fata, in numai doua saptamani, proiectul EYE IN THE SKY a strans 1.183 de fani pe Facebook.

Sursa: Pro TV
Te iubesc, Timișoara!
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by AndreiVajnaII »

Nu stiu ce foloseste, dar pentru cei care se intreaba, cam asa arata o drona de genul ala:

Image

Image

O fi alt model, o fi altfel controlat, dar cam asta e principiul.
User avatar
RobertoSS
Posts: 304
Joined: Sat Oct 20, 2012 4:23 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by RobertoSS »

Image
Image
Image
Te iubesc, Timișoara!
User avatar
RobertoSS
Posts: 304
Joined: Sat Oct 20, 2012 4:23 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by RobertoSS »

Image
Image
Image
Te iubesc, Timișoara!
User avatar
RobertoSS
Posts: 304
Joined: Sat Oct 20, 2012 4:23 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by RobertoSS »

Image
Te iubesc, Timișoara!
User avatar
RobertoSS
Posts: 304
Joined: Sat Oct 20, 2012 4:23 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by RobertoSS »

Image
Te iubesc, Timișoara!
User avatar
RobertoSS
Posts: 304
Joined: Sat Oct 20, 2012 4:23 pm

Re: Timișoara - Privită de sus

Post by RobertoSS »

Image

Image

Image
Te iubesc, Timișoara!
Post Reply