Marius Chicoș Rostogan sau ghespre cum prădăm grămakica

User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Marius Chicoș Rostogan sau ghespre cum prădăm grămakica

Post by Sdou »

DP 2-6 wrote:
Pffv wrote:
orangetm wrote:Sa nu uitam de acest topic...
i...
ii...
iii...
iiii... :))
Daca nicii io nu ma straduiii .... atunci cine ? =)) =))
Io zîc că diacriticele îs la fel de importante precum iiiiiurile...dar mă rog, fiecare cu preferinţele sale. :ymhug:
Raule :ymdevil:
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Marius Chicoș Rostogan sau ghespre cum prădăm grămakica

Post by orangetm »

Noutăți gramaticale!
"Feher Florin
Curiozitatea as-ta mare.!!"
:-o

Chiar sunt curios, voi câte rostogănisme observați mai sus?
:!!
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Marius Chicoș Rostogan sau ghespre cum prădăm grămakica

Post by englezul »

orangetm wrote:Noutăți gramaticale!
"Feher Florin
Curiozitatea as-ta mare.!!"
:-o

Chiar sunt curios, voi câte rostogănisme observați mai sus?
:!!
Bine ca ne iei si tu cu gramatica, acum in prima zi de scoala ! :p
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Marius Chicoș Rostogan sau ghespre cum prădăm grămakica

Post by orangetm »

În ultima e prea târziu, precum se vede din citatul ce mi-a zgâriat retina de dimineață!
#:-s
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Marius Chicoș Rostogan sau ghespre cum prădăm grămakica

Post by Pffv »

orangetm wrote:Noutăți gramaticale!
"Feher Florin
Curiozitatea as-ta mare.!!"
:-o

Chiar sunt curios, voi câte rostogănisme observați mai sus?
:!!
1.) as-ta vine de la asta a ta :D
2.) mare. de la mare e gradina ..... :))

Plus ca omul a scris in graba :) .
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Marius Chicoș Rostogan sau ghespre cum prădăm grămakica

Post by orangetm »

Dacă zici tu că era grăbit, așa o fi!
:D

Deci când pui un status pe FB, musai trebuie să te grăbești, altfel riști sa scrii corect!
:))
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Marius Chicoș Rostogan sau ghespre cum prădăm grămakica

Post by DP 2-6 »

Ce pretenţii aveţi de la un biet "enoriaş", când "preaînaltul" e varză!?

Ministrul Educației, Remus Pricopie, a vorbit despre o vulpe, în loc de lupoaică, răspunzând la o întrebare a testului de sinceritate din cadrul emisiunii Kilometrul 0, legată de nașterea lui Romulus și Remus, fondatorii Romei.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua ... +Romulus+s
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Marius Chicoș Rostogan sau ghespre cum prădăm grămakica

Post by Pffv »

DP 2-6 wrote:Ce pretenţii aveţi de la un biet "enoriaş", când "preaînaltul" e varză!?

Ministrul Educației, Remus Pricopie, a vorbit despre o vulpe, în loc de lupoaică, răspunzând la o întrebare a testului de sinceritate din cadrul emisiunii Kilometrul 0, legată de nașterea lui Romulus și Remus, fondatorii Romei.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua ... +Romulus+s
Fondatorii DACI ai Romei =)) =)) !

le Afara cu vulpea (cetatean(a) roman(a) ) din centru :D
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Marius Chicoș Rostogan sau ghespre cum prădăm grămakica

Post by orangetm »

Articolul ăsta nu e despre mania "i-urilor" puse în exces sau (uneori și pe acest forum, în deficit - probabil de frica de a nu le pune în exces :D -), ci despre dilema folosirii prepoziției "pe"!


„Să nu ne ascundem în spatele unor lucruri pe care ne avantajează.”

<<„Sunt mândru de numele meu şi mulţumesc părinţilor pentru numele care mi l-au dat”. A spus-o un ministru al Culturii. „Am apreciat întotdeauna la domnul Pruteanu eforturile care le-a făcut pentru ca limba română să fie vorbită corect”. A spus-o un prim-ministru. „Demersurile care le efectuează România sunt în primul rând diplomatice”. A spus-o un ministru de Externe. „Concertele care le susţin vara pe litoral arată că publicul încă mă vrea”. A spus-o o cântăreaţă de muzică uşoară. „Rezultatele care le-am obţinut în meciurile amicale nu prea contează pentru mine”. A spus-o un selecţioner al României.
Avem de-a face, după cum v-aţi dat seama din exemplele de adineauri, cu una dintre greşelile cele mai răspândite din limba română: renunţarea la prepoziţia „pe” din acuzativul cu prepoziţie „pe care”. Desigur, variantele corecte şi pentru politicieni, şi pentru cântăreţi, şi pentru selecţioneri, şi pentru noi, ceilalţi, sunt:
„Sunt mândru de numele meu şi mulţumesc părinţilor pentru numele PE CARE mi l-au dat”.
„Am apreciat întotdeauna la domnul Pruteanu eforturile PE CARE le-a făcut pentru ca limba română să fie vorbită corect”.
„Demersurile PE CARE le efectuează România sunt în primul rând diplomatice".
„Concertele PE CARE le susţin vara pe litoral arată că publicul încă mă vrea”.
„Rezultatele PE CARE le-am obţinut în meciurile amicale nu prea contează pentru mine”.
Cei cu mari resurse de îngăduinţă faţă de abateri vor obiecta din nou că ăsta e nazism gramatical şi că important e până la urmă mesajul, nu corectitudinea lui. Mă emoţionează indulgenţa lor, dar le răspund printr-o pereche de enunţuri care demonstrează că erorile de exprimare pot fi cauzatoare de confuzii.
Iată enunţurile:
1.„Fiica mea a venit acasă cu o colegă care-o ajută la lecţii”.
2.„Fiica mea a venit acasă cu o colegă pe care-o ajută la lecţii”.
E uşor de observat că absenţa prepoziţiei „pe” schimbă atât sensul frazei, cât şi rostul persoanelor despre care e vorba în frază: cea care ajută devine cea ajutată şi invers. Prin urmare, „pe”-ul care se pune în anumite cazuri în faţa lui „care” nu e un moft, ci o necesitate care elimină ambiguităţile de interpretare. Ar fi nu doar nedrept, ci şi imprudent să-l scoatem din uz, aşa cum încearcă, din păcate, unii vorbitori.
Sigur, nu e cazul să intrăm în subtilităţi gramaticale, în explicaţii plicticos-pedagogice. E mult mai profitabil să avem un reper simplu, în funcţie de care să ştim când se pune „pe” în faţa lui „care” şi când nu. Vă propun următorul tipar orientativ, fără nimic academic sau pretenţios: când substantivul îndeplineşte el însuşi acţiunea, prepoziţia „pe” nu trebuie aşezată în faţa lui „care”. Când substantivul nu îndeplineşte el însuşi acţiunea, se impune plasarea prepoziţiei „pe” în faţa lui „care”. De exemplu:
„Oamenii CARE au venit sunt de la scara vecină”.
„Medicul CARE l-a operat pe bunicul e foarte priceput”.
„Trenul CARE a oprit în gară vine de la Braşov”.
Dar:
„Cărţile PE CARE le-ai citit ţi-au plăcut foarte mult”.
„Cântecul PE CARE l-am auzit mi s-a părut cam trist”.
„Dobânzile PE CARE le plătim sunt prea mari”.
Repet, e doar o îndrumare pentru cine n-are chef să deschidă un manual de gramatică şi să aprofundeze cazurile substantivului. Dar cred că e o îndrumare utilă, capabilă să te oprească să intri singur în situaţii delicate. Spun asta cu gândul la un actor al scenei politice, nu din cale-afară de sârguincios la şcoală, dar oricum creator de pluraluri alternative, care, aflând că uneori e nevoie de „pe” în faţa lui „care”, a încurcat rău de tot borcanele şi a emis următorul avertisment:
„Să nu ne ascundem în spatele unor lucruri pe care ne avantajează”.
Evident, aici „pe”-ul nu are ce să caute. El e, ca să zic aşa, ca nuca în "pe"-rete.>>
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Marius Chicoș Rostogan sau ghespre cum prădăm grămakica

Post by Pffv »

Noa ca nu rezistai .... tentatiei . Unchiasule ce inseamna in romana "ski" :-s ? Ca tare as merge la Cavnic (cine a facut o deplasare acolo prin "B" stie (si poate inca mai simte :D ) bine ce inseamna asta ) sa .... schiez sau skiez dupa varianta satmareana a limbii romane :D .
Auoleuu unda ma bagasi .... sti(iii) ca sunt mare amator de forte civice =)) , mai mult sau mai purin "descoperite" :ymdevil: !
Post Reply