De ce ACS Poli?

"In toata lumea, si-n toata tara, nu e niciunde ca la Timisoara!"
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by Sdou »

ultraviola wrote:Eu, continuand sa merg la stadion pe Dan Paltinisanu, am vazut o echipa de-a noastra, care se lupta cu succes si cu mult suflet pentru onoarea orasului, desi a fost incropita peste noapte.
In schimb, unii lideri de opinie ai ASU si o parte din suporteri se ocupa cu denigrarea imaginii ACS in dulcele stil mioritic, fapt care m-a indepartat de terenul Stiinta.

Ambele echipe fiind ale Politehnicii, ma bucur de rezultatele bune ale amandurora si sper ca intr-o zi noi, suporterii, ne vom uni vocile din nou.
Ura aceasta e artificial sustinuta si e doar in avantajul rivalilor nostri.
Subscriu :-bd
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by ultraviola »

Foarte mult mi-a placut acest articol de pe Cronica Violeta:
Suporteri vs jucători
Cine sunt mai importanți, suporterii sau jucătorii unei echipe de fotbal? Pare genul de întrebare ca și: Ce a fost mai întâi, oul sau găina? Numai în cazul de față e clar că întâi a fost sportivul.

Orice club sportiv trebuie să aibă în atenție mai întâi activitatea sportivă și de-abia apoi satisfacția suporterilor. Poate pare ciudat și probabil că ideea că suporterul de fotbal ar trebui să fie în centrul atenției a fost generată de situația actuală în care acesta e neglijat, iar fotbalul se joacă doar pentru îmbogățirea altora, nu de plăcere sau pentru performanța sportivă.

Spectaculoasa coregrafie a suporterilor poliști a reprezentat o mare lovitură de marketing, imaginile ce au făcut înconjurul globului, atrăgând atenția asupra existenței acestui mic club și a devotamentului și a creativității suporterilor lui.

E extraordinar ce s-a întâmplat, dar în continuare ar fi bine ca lumina nocturnei să se reîndrepte asupra terenului de fotbal. Pentru că un meci nu se rezumă la acele 10 minute de pirotehnie, ci are de 9 ori mai multe.

La noi se pare că încă nu s-au schimbat unele lucruri. Mai mulți jucători veniți din țări mai civilizate au rămas surprinși să vadă că în România presa fotbalistică în proporție covârșitoare este acoperită de subiecte extra-sportive, iar în loc ca prim-planul să-l aibă jucătorii și antrenorii, la emisiuni răsună din plin vocile patronilor megalomani.

Situația este la fel și acum. Nu despre Robu, USL sau Druckeria/Peluza Sud ar trebui să se vorbească, ci despre Boldea sau Marchiș, Bălace sau Rotariu, Velcea sau Foale. Numai dacă punem lumina asupra actorilor principali putem spera ca fotbalul timișorean să crească. Discuțiile despre origini, palmares, continuitate, demnitate și moralitate sunt adiacente și ar fi doar de formă, dacă fondul lor n-ar avea ca scop formarea unui club sportiv solid și stabil.

Ar fi păcat ca această lovitură de imagine să treacă nefructificată. Dacă rămânem la stadiul de fălire atunci n-am rezolvat nimic. Puterea acestui moment e în ceea ce se poate realiza în continuare. Acum că s-au făcut auziți, poate cineva va și sta să-i asculte, dacă vor să ceară ceva și dacă își doresc cu adevărat să realizeze ceva mai frumos și mai durabil ca un castel de nisip.

Dacă ASU are suporteri minunați, mi se pare că cei de la ACS au reușit să realizeze o echipă foarte frumoasă, cu jucători de-ai locului, foarte uniți și mândri că joacă la Poli, care au întrecut așteptările multora.

Iar o echipă frumoasă atrage public, indiferent de conjunctura din jur, pentru că un club e doar forma, pe când echipa e fondul.
Posted by Andrei Vajna II at 11:07 AM
http://fcupoli.blogspot.ro/2012/11/supo ... atori.html
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: De ce ACS Poli?

Post by Pffv »

Bravo Andrei , frumos si elegant punctate hibele si bine subliniat ce ar trebui !
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by AndreiVajnaII »

Multumesc! :ymblushing:

Unele idei au aparut in urma discutiilor de la cafenea.
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: De ce ACS Poli?

Post by duranviola »

orangetm wrote: Eu voi trage concluziile... :mrgreen:
Candva!
plecand de la : ochii care nu se vad, se uita.......dar mai ales : ochii care nu se stiu, nu se cunosc.......
scriu si eu aici, sa pot da ocazia colegului citat la inceput sa faca o analiza, sa putem cunoaste si noi concluziile.

voi fi scurt, concis si transant. fara dezbateri si documente in sprijin.

Tin cu ACS POLI, pentru ca :

echipa joaca pe Dan Paltinisanu
trei entitati emblematice ( CL, CJ si Universitatea de Vest ) sunt alaturi de echipa
prefer profesionalismul
exista premiza unor performante nationale si chiar internationale in viitorul apropiat
nu pot alege in functie de orgolii, interese personale, de grup si chiar simpatii mai mult sau mai putin politice
Pentru ca palmaresul va veni la aceasta echipa.

toate aceste motive, luate ca un intreg ma fac sa tin cu aceasta echipa.
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by orangetm »

duranviola wrote:
orangetm wrote: Eu voi trage concluziile... :mrgreen:
Candva!
plecand de la : ochii care nu se vad, se uita.......dar mai ales : ochii care nu se stiu, nu se cunosc.......
scriu si eu aici, sa pot da ocazia colegului citat la inceput sa faca o analiza, sa putem cunoaste si noi concluziile.

voi fi scurt, concis si transant. fara dezbateri si documente in sprijin.

Tin cu ACS POLI, pentru ca :

echipa joaca pe Dan Paltinisanu
trei entitati emblematice ( CL, CJ si Universitatea de Vest [-x ) sunt alaturi de echipa
prefer profesionalismul
exista premiza unor performante nationale si chiar internationale in viitorul apropiat
nu pot alege in functie de orgolii, interese personale, de grup si chiar simpatii mai mult sau mai putin politice
Pentru ca palmaresul va veni la aceasta echipa.

toate aceste motive, luate ca un intreg ma fac sa tin cu aceasta echipa.
E Politehnica timişoreană, adică fostul IPTVT - Institutul Politehnic Traian Vuia Timişoara, actuala UPT - Universitatea Politehnică Timişoara.
Asta pentru conformitate.

UVT-ul este Universitatea de Vest Timişoara.
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by Ivanhoe »

Acum ca palmaresul a venit inapoi, un motiv in plus sa tin cu ACS Poli este ca din viitorul sezon competitional, dat fiind ca nu se pot schimba culori si denumiri in timpul sezonului, aceasta echipa va fi Poli 1921!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: De ce ACS Poli?

Post by cristy2005ro »

SUNTEM NOI , POLI SUNTEM NOI!
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: De ce ACS Poli?

Post by ultraviola »

Fiindca e Poli. :x
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: De ce ACS Poli?

Post by duranviola »

problemele duc la graba, iar graba duce la greseli de genul acesta, imi cer scuze :(
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
Post Reply