Galerie ACS Poli Timisoara

"In toata lumea, si-n toata tara, nu e niciunde ca la Timisoara!"
User avatar
unceralbastru
Posts: 39
Joined: Sun Jun 16, 2013 8:54 am

Re: Galerie ACS Poli Timisoara

Post by unceralbastru »

Kerosen wrote:
billy wrote:Acs , Asu , SS.. Poli , nu mai inteleg nimic :( . Cine ii pana la urma " liderul peluzei Sud " ? Cine ii la ACS si cine ii la ASU ? :bashhead2:
ACS si ASU sunt doua echipe sustinute de Universitatea Politehnica.
La ACS,Universitatea Politehnica este in "asociatie" cu Consiliu Judetean si Consiliu Local
La ASU ,Universitatea Politehnica este singurul "patron " (Druckeria,Peluza Sud,si alte entitati sunt sponzori )

Unceralbastru,e corect ce am scris ?
Kerosen, poti sa iti duci ideia pana la capat intr-un sigur post, nu e cazul sa o luam pas cu pas, pot sa te urmaresc.

Da ai dreptate, cu observatia ca la ACS prezenta Universitatii Politehnica a fost un fel de hei-rup, pe cand la ASU e exact invers.
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Galerie ACS Poli Timisoara

Post by Kerosen »

Mihalcea wrote:Ok, contacteaza-ma cand ai ceva concret. Daca incerci sa fii interesant ... news flash: nu esti.
:-@ :-@
Era simplu sa citesti macar ultimele 2-3 pagini pe marginea subiectului si intelegeai postarile.Dar probabil ti-a fost lene sau ai ales sa-ti spuna altii ce se discuta aici
Partizan
Posts: 147
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:18 am

Re: Galerie ACS Poli Timisoara

Post by Partizan »

unceralbastru voi toti de la SS dati in Robu dar Robu a infintat SS in 2007 echipa pe care voi o sustineti.Eu zic ca va umiliti singuri,sunteti penibili..:)
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Galerie ACS Poli Timisoara

Post by Kerosen »

unceralbastru wrote: Kerosen, poti sa iti duci ideia pana la capat intr-un sigur post, nu e cazul sa o luam pas cu pas, pot sa te urmaresc.

Da ai dreptate, cu observatia ca la ACS prezenta Universitatii Politehnica a fost un fel de hei-rup, pe cand la ASU e exact invers.
Era vorba ca discutam pe argumente NU PE PRESUPUNERI !!!!

Spui ca am dreptate,atunci de ce atita inversunare impotriva acs-ului ?
Astia mai old boys au spus "No,gata,Poli a murit ,ce dracu facem?Mergem la ACS ca e tot Poli ".Tineretul a spus "Da-i in plm pe aia cu ACS,astia nu sunt Poli,Poli suntem noi,asa ca,mergem la ASU

Fiecare a ales,unii sa mearga la acs,altii la asu si alti au tras pe dreapta .De ce nu se poate respecta o alegere ?De ce trebuie ca defiecare data cei care au o alta opinie sa fie improscati cu noroi ?
User avatar
unceralbastru
Posts: 39
Joined: Sun Jun 16, 2013 8:54 am

Re: Galerie ACS Poli Timisoara

Post by unceralbastru »

Partizan, da Robu e tatal nostru al tuturor, ne inchinam in secret lui dar ne e rusine sa recunoastem.

Kerosen, ia-ti 2 minute si citeste postarea de mai jos ca sa iti faci o ideie despre cum stau lucrurile:
sorab_18 wrote:Cu toate exagerările, poticnelile și stângăciile inerente fiecărui început, nu pot să constat decât un singur lucru (cu bucurie, recunosc): la noi la SS (momentan încă ASU) se simte un aer creator, o implicare generală, un entuziasm fecund, o nebunie pozitivă și un sentiment general de camaraderie sinceră, pe când la ACS totul se bazează pe un mimetism efemer. Ei au primit mură-n gură o echipă de la nenea primar (despre care acesta a decis că e și Poli, lucrul cel mai grav), susținută din bani publici (implicit și ai noștri, care nu suntem de acord cu existența ei), n-au mișcat nici un deget pentru ea și au așteptat să intre în prima ligă pentru a-și exprima devotamentul. Se pare că Dinamo şi Steaua sunt singurele barometre ale fidelităţii publicului larg din TM. :green4:
Pe de-o parte avem o minoritate (SS) unită, coerentă și hotărâtă, iar pe de alta o masă pestriță dependentă de tot ceea ce fac și gândesc Robu, Iancu și pe alocuri Bojin. Când aceștia vor dispărea din peisaj, există șanse foarte mari ca și echipa să se scufunde odată cu ei. De fapt, acesta este cel mai plauzibil scenariu în viitorul nu foarte îndepărtat. Noi, ceilalți, care am refuzat calea compromisurilor, încercăm să facem ceva prin noi înșine. Ne-am deprins cu munca de jos, facem totul cu mâinile noastre, iar oamenii care se înhamă la așa ceva renunță foarte greu la crezul lor. Cei care primesc totul moca se pot sictiri oricând (vezi meciurile când trăgeam la titlu și veneau 6.000 de spectatori la stadion), dar cei care au pus cu adevărat suflet (și ban) într-o chestie vor ține și cu dinții de ea.
Repulsia noastră față de ACS nu are de-a face cu toleranța și mult-invocatul spirit al Timișoarei. Cine susține așa ceva nu înțelege nimic. ACS reprezintă calea compromisului politic pe care noi l-am refuzat, tocmai pentru că ne-a nenorocit de câteva ori în trecut. Am încercat să învățăm ceva din greșelile trecutului, atunci când am fost orbiți de foamea de trofee, așa că ne-am luat soarta în propriile mâini. Acest lucru poate fi făcut doar de niște oameni cu un grad mai ridicat de percepție a fenomenului "suporter". Simpli iubitori de fotbal (fără să-i condamn pentru ceva) nu se înscriu în acest registru, care implică anumite trăiri străine capacităţii lor de înţelegere.
În esenţă nu le pot reproşa nimic celor ce merg la meciuri la ACS, majoritatea vrând să se uite pur şi simplu la nişte jocuri din prima ligă. Singurii faţă de care nu am nici o brumă de toleranţă sunt cei care au împroşcat în noi cu căcat pe foate forumurile şi saiturile posibile, încercând să ne discrediteze şi să ne umilească. Da, faţă de ăştia nu am nici o urmă de respect, aşa timişorean şi bănăţean get-beget cum sunt.
Şi repet, aici nu e vorbă de ură, ci de etică. Pur şi simplu nu pot trece peste ipocrizia şi falsitatea unei echipe ca ACS. Ea e chintesenţa a tot ce dispreţuiesc în fotbal (şi nu am nimic personal cu jucătorii sau alţii de acolo, care aleargă pentru un salar), aşa că hai să nu invocăm toleranţa într-un context total nepotrivit.
Eu mă bucur că la Timişoara s-a întâmplat ceea ce s-a întâmplat, şi nu mă feresc s-o spun că sunt mândru că 99% din oamenii peluzei sud (şi nu doar ei) au ales să meargă pe calea onoarei. Ei au fost aceia care m-au atras pe stadion mai mult decât echipa însăşi şi lor le datorez cele mai multe satisfacţii din viaţa de suporter. Prefer oricând o minoritate unită şi devotată unei majorităţi fluctuante şi instabile.
Jucătorii, conducătorii, antrenorii şi primarii vin şi pleacă după numai un mandat sau două, dar golanii cu care te-ai înhăitat din fragedă pruncie îţi ţin umbră toată viaţa. Fără conducători şi fără anumiţi jucători poţi trăi lejer, dar fără tovarăşii tăi - mult mai greu.
În asta constă marea diferenţă dintre noi. Şi nu, nu e vorba de ură, ci de filozofie de viaţă, transpusă în această situaţie în fotbal şi într-un simbol al identităţii pe care "golanii" îl respectă şi îl apără prin luptă, în timp ce "oamenii de bine" îl terfelesc din inconştienţă şi infatuare.

am vrut sa iti pun ca si comparatie niste postari de ale razboinicului ivanhoe dar cred ca si le-a sters.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Galerie ACS Poli Timisoara

Post by orangetm »

Cata vreme Mihalcea a venit aici cu numele sau, mi-e greu sa inteleg de ce 2-3 useri de dincolo nu o fac (macar sa foloseasca acelasi user).
Bine, eu am o singura neclaritate, ca in rest am dibuit cine care e... :D
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Galerie ACS Poli Timisoara

Post by AndreiVajnaII »

unceralbastru, din pacate, sunt multi ce posteaza pe forumul Druckeria care dupa cum se comporta nu impartasesc ceea ce scrie Goran.
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Galerie ACS Poli Timisoara

Post by Ivanhoe »

@unceralbastru: esti subiectiv. Pe Goran nu l-a jignit nimeni dincolo. Eu am fost jignit si injurat ca la usa cortului de unii de acolo cu mult, mult timp, inainte sa ma enervez si eu si sa dau niste replici nefericite la acele provocari! Oricum eu am avut bunul simt sa imi cer scuze pentru acele replici, cei ce m-au jignit nici vorba de asa ceva!

In plus nu e ok sa iei ce e mai bun de dincolo sa postezi aici si sa arati cu degetul la ce nu ar fi ok aici. Iti garantez ca daca iei ce e mai rau acolo este mult mai rau decat ce ar fi mai nefericit aici, si mult mai rau e putin zis! Si cu asta nu spun ca unii de acolo ar fi nu stiu cum, spun doar ca a ramas multa frustrare in Timisoara dupa ce Poli aia a tuturor a disparut!

Dar insasi ideea asta de a compara merele cu perele mi se pare absurda!
Fiecare si-a ales drumul! Am facut aici un sondaj de unde rezulta ca majoritatea celor de aici chiar nu au nimic impotriva celor de acolo si chiar si-ar dori o reconciliere daca ar fi posibila, daca ar avea cu cine vorbi!

Cu alte cuvinte nu cred ca isi au rostul provocarile! Cred ca dupa schimbul interminabil de replici fiecare a inteles ce doreste si ce vrea!

Dupa parerea mea sursa disputelor este ideea gresita cum ca unii ar fi mai buni ca altii. Pentru ca e normal ca fiecare sa creada in schimb ca alegerea lui e mai buna, altfel nu ar fi ales!

Din partea mea daca se pot duce discutii civilizate este totul ok.
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Galerie ACS Poli Timisoara

Post by diegis37 »

@unceralbastru
te rog fara citate din sorab-mein-kampf.Chiar nu are rost sa facem reclama
mersi
Last edited by diegis37 on Wed Oct 09, 2013 8:37 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Galerie ACS Poli Timisoara

Post by Kerosen »

unceralbastru,da,interesanta postarea ,doar ca,contine si o gramada de inadvertente.

ps,Moderatorii pot muta discutia in alt topic.Nu de alta dar nu are legatura cu galeria
Post Reply