Nicolás Gorobsov

Legende ale fotbalului timisorean
User avatar
swedishbitter
Posts: 821
Joined: Fri Mar 08, 2013 6:57 pm

Re: Nicolás Gorobsov

Post by swedishbitter »

Sper ca golul asta sa-i confere asa-zise aripi.
I don't know where I'm going, but I'm on my way - Sagan
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Nicolás Gorobsov

Post by DP 2-6 »

A început meciul foarte bine, ieşirea lui a dereglat totul. Sper că accidentarea nu e prea gravă, pentru că e gaură mare acolo la mijloc.
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Nicolás Gorobsov

Post by Sdou »

Jucatorul lui ACS Poli, Nicolas Gorobsov, dorit in Nationala Moldovei! Vezi ce legatura are argentinianul cu Moldova!
2 decembrie, 2013 - 3:21 PM Daniela Surulescu

Mijlocasul de 24 de ani este imprumutat in prezent la prim-divizionara timisoreana de la gruparea italiana AC Torino. Conform presei basarabene, Gorobsov este vizat pentru Nationala Moldovei, fostul impresar Daniel Stanciu fiind contactat si el de moldoveni pentru a intemedia acest lucru.
Site-ul www.publika.md scrie ca, “dupa brazilianul Henrique Luvannor, la Nationala Moldovei ar putea juca si un fotbalist italian”. Moldovenii fac referire la Gorobsov, care este nascut in Argentina dar are si cetatenie italiana. Legatura intre mijlocasul lui ACS Poli si Republica Moldova este data de faptul ca strabunicul lui Nicolas Gorobsov s-a nascut la Chisinau, insa la cativa ani dupa al doilea razboi mondial a fost obligat sa emigreze in Argentina, din cauza regimului comunist.
Pentru a-i ajuta sa-l aduca pe Gorobsov la echipa nationala a tarii lor, moldovenii l-au contactat si pe Daniel Stanciu, cel care in trecut, pe vremea cand era manager la Poli Timisoara l-a transferat pe mijlocasul argentinian la clubul condus atunci de Marian Iancu.
“Am auzit o discutie ca ar putea ajunge la nationala Moldovei. Chiar am fost contactat de cineva pentru a facilita acest lucru. Din pacate nu mai sunt agent de jucatori şi imi este greu sa fac acest lucru. Cu siguranta Nationala Moldovei ar castiga un fotbalist foarte bun. In conditiile in care fotbalul moldovenesc are o arie destul de mica de selectie, ar trebui sa se indrepte catre astfel de jucatori”, a declatat Stanciu pentru www.publika.md.
Fostul manager al lui Poli a avut doar cuvinte de lauda la adresa lui Gorobsov in presa din Moldova: “S-a adpatat foarte repede la fotbalul romanesc, desi Poli Timisoara era in acel moment in Liga a 2-a a fost unul dintre cei mai buni jucatori. Are o tehnica incredibila de a lovi balonul cu ambele picioare. Este un jucator inteligent, un jucator care a crescut in fotbalul italian”, a mai spus Stanciu.
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Nicolás Gorobsov

Post by duranviola »

globalizare si fotbal modern, doua fenomene contemporane atat de hulite de catre unii, care de fapt izvorasc din dreptul omului de a se plimba nestingherit peste tot in lume.....migrarea stramosilor nostrii din Africa acum zeci de mii de ani, ce-o fi fost oare ?
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
swedishbitter
Posts: 821
Joined: Fri Mar 08, 2013 6:57 pm

Re: Nicolás Gorobsov

Post by swedishbitter »

Sdou wrote:'In conditiile in care fotbalul moldovenesc are o arie destul de mica de selectie, ar trebui sa se indrepte catre astfel de jucatori”, a declatat Stanciu pentru http://www.publika.md.'
.
La fel de redus pe cum il stiam, acest 'agent' pupinfundist. Daca are o arie destul de mica de selectie, sa isi puna pofta-n cui si gata! Ghinion. Daca ar fi fost vorba de un negru care s-a nascut in tara respectiva, a trait acolo, are accent moldovenesc.. etc, atunci ar fi fost altceva.
I don't know where I'm going, but I'm on my way - Sagan
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Nicolás Gorobsov

Post by Sdou »

Nicolas Gorobsov spune ‘da’ Nationalei Moldovei. Jucatorul argentinian asteapta doar rezolvarea problemelor legate de acte
3 decembrie, 2013 - 6:58 PM Daniela Surulescu


Mijlocasul lui ACS Poli a fost contactat de un reprezentant al federatiei moldovene care i-a propus sa joace in echipa natioanala a Republicii Moldova, bazandu-se pe faptul ca strabunicul lui Nicolas a fost nascut la Chisinau.
“M-a sunat un manager de la federatia moldoveana, mi-a spus ca este posibilitatea de a-mi face pasaport moldovean si m-a intrebat daca vreau sa joc pentru Nationala Moldovei. Am ramas suprins, este o veste la care nu ma asteptam, dar sunt fericit, daca m-au sunat inseamna ca au incredere in mine si asta demonstreaza ca am jucat bine aici, la Timisoara. Pentru mine ar fi experienta noua sa pot sa joc la Nationala Moldovei. I-am spus ca saptamana asta ma voi gandi, insa m-am hotarat deja, raspunsul meu este <<da>>. Daca totul merge bine si este in regula si cu documentele, vreau sa joc acolo. Nu este tara in care m-am nascut, dar eu sunt realist, stiu ca in Argentina e greu sa ajung sa joc in Nationala si atunci aceasta varianta e foarte importanta pentru mine si pentru cariera mea”, a spus Gorobsov.
Reprezentantii federatiei moldovene l-au sunat si pe Daniel Stanciu, fostul manager al lui Poli Timisoara, cel care l-a adus pe argentinian prima oara in Romania, pentru a se interesa de Gorobsov: ‘Daniel a vorbit foarte frumos despre mine si vreau sa-i multumesc pentru asta. Sunt constient insa ca totul tine si de felul in care voi juca eu in continuare la echipa de club. Daca o sa continui sa joc bine aici, la ACS Poli, probabil ca voi putea fi chemat si la Nationala in continuare”, a mai spus Gorobsov.
Argentinianul a recunoscut ca nu stie foarte multe despre Republica Moldova dar este curios sa afle. ‘Sincer, nu cunosc foarte bine istoria acestei tari, dar stiu ca strabunicul meu s-a nascut acolo si apoi a fost nevoit sa se mute in Argentina, acolo unde s-au nascut bunicul, tata si eu. Stiu ca Moldova este aici aproape de Romania, stiu ca nu este o Nationala mare, dar este o Nationala care participa in toate competitiile importante, iar pentru mine ar fi important sa pot reprezenta aceasta Nationala. Am vazut ca mai au si un brazilian care joaca la ei, a primit cetatenie, daca as merge si eu ar fi o Nationala mixta, cu un brazilian, cu un argentinian, cred ca ar fi foarte frumos”, a mai spus Gorobsov, care astepta acum sa se rezolve situatia legata de acte: “Nu stiu daca bunicul meu are documentele necesare in Argentina, dar daca nu, o sa mergem in Moldova si vom cauta acolo documentele strabunicului meu, pentru ca din moment ce el s-a nascut acolo, nu ar trebui sa avem probleme. Cred ca va fi putin mai greu sa invat sa vorbesc exact ca cei din Moldova, dar o sa ma adaptez, stiu romana, stiu italiana, nici asta nu va fi o problema sa o invat. Important e sa joc acolo si voi fi fericit”, a conchis Gorobsov.
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Nicolás Gorobsov

Post by Ivanhoe »

Stanciu ala putea macar atat sa ii spuna lui Gorobsov ca nu trebuie sa se chinuie sa invete sa vorbeasca ca si aia din Moldova pentru ca aia vorbesc limba romana!!!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Nicolás Gorobsov

Post by englezul »

Nu cred ca ne intereseaza subiectul, pe bune !
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Nicolás Gorobsov

Post by Sdou »

englezul wrote:Nu cred ca ne intereseaza subiectul, pe bune !
Daca te referi la Stanciu, ai dreptate. Referitor la Gorobsov, cred ca e o chestie pozitiva si pentru el si pentru Poli, chiar daca Moldova nu e Anglia :D
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Nicolás Gorobsov

Post by englezul »

Sdou wrote:
englezul wrote:Nu cred ca ne intereseaza subiectul, pe bune !
Daca te referi la Stanciu, ai dreptate. Referitor la Gorobsov, cred ca e o chestie pozitiva si pentru el si pentru Poli, chiar daca Moldova nu e Anglia :D
Nu ma intereseaza subiectul. Poate sa joace ptr Moldova sau ptr Papua Noua Guinee imi este egal . La Poli sa joace bine, asta da ma intereseaza. Despre Stanciu ...
Post Reply