Răzvan Trandu

Actualii jucatori ai echipei noastre
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Răzvan Trandu

Post by Ivanhoe »

Bravo!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Răzvan Trandu

Post by englezul »

Daca pana si Vochin ziaristul l-a remarcat, inseamna ca are viitor baiatul daca ramane la fel de serios.
C&C
Posts: 36
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:34 pm

Re: Răzvan Trandu

Post by C&C »

..ma copile esti super pentru echipa,dar nici la 3 -0 nu dai pase la misto in preajma careului ca in meciul de la Brasov(la mine nervi vin cu efect intarzaiat),ba mai mult poate te pregatesti pentru suturi din pozitii statice,astea surprind cel mai mult .
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Răzvan Trandu

Post by Ivanhoe »

Dinastia fotbaliştilor! Familia Trandu face istorie în fotbalul timişorean de 3 generaţii

Image

Mijlocaşul Răzvan Trandu a dat patru pase de gol în primele şase etape ale Ligii I pentru ACS Poli Timişoara

Răzvan Trandu (22 de ani) este unul dintre remarcaţii noului sezon al Ligii I. Chiar dacă la debut a ratat un penalty contra lui Dinamo (2-0), el şi-a revenit şi a avut de atunci evoluţii constant bune. Mijlocaşul timişorean are cele mai multe pase decisive dintre jucătorii lui Velcea: patru dintre cele nouă goluri ale lui ACS Poli au venit din assist-urile lui. „Singurul lucru pe care ştiu să-l fac este să joc fotbal. Cred că dacă nu aş fi jucat fotbal, nu m-aş fi văzut să fac altceva“, spune tânărul jucător al Timişoarei. Explicaţia e simplă: Răzvan a trăit de mic copil pe lângă terenurile de fotbal. Tatăl lui, Orlando, a fost fotbalist la UMT şi Poli Timişoara, după care a făcut carieră în arbitraj, iar bunicul, Vasile, a slujit o viaţă întreagă clubul UMT, ca jucător, antrenor la juniori şi organizator de competiţii.

Răzvan a copilărit la UMT

Tatăl, care acum e antrenor în Liga a IV-a, la CS Giroc, se întoarce cu gândul în anii ’90, când fiul său şi-a trăit primii ani de viaţă. „Răzvan s-a născut într-o duminică, eu jucam atunci la UMT, în Divizia C, şi aveam meci cu Oţelul Ştei în acea zi. Am bătut cu 4-0. Meciul l-am jucat dimineaţa şi el s-a născut înspre seară. Nu am dat gol, ar fi fost perfect, dar bucuria naşterii lui a fost una pe care n-o pot exprima în cuvinte. Nu am avut niciodată ideea sau interesul să-l duc la fotbal. Totul a venit de la sine, eu stând cu părinţii mei atunci şi soţia lucrând, că numai un an te lăsa să stai acasă. Părinţii mei lucrau, aşa că îl luam cu mine la stadion la UMT. Copilăria lui a însemnat stadionul UMT. Toată ziua era pe terenul de fotbal. Apoi, când jucam la Poli, îl luam şi la antrenamente cu mine şi venea aproape la toate meciurile, cu soţia mea. A trăit între fotbalişti şi poate de asta fotbalul l-a atras mai mult decât altele. Dar el singur şi-a ales pasul. Atât i-am spus doar, că dacă vrea să facă fotbal, să nu îşi bată joc de meserie“, a spus Orlando Trandu.

Muzeul din beci

Pentru a-i cunoaşte mai bine pe cei trei Trandu, am fost invitaţi în beciul apartamentului domnului Vasile (bunicul, foto stânga). Aici, într-o cămăruţă mai mică decât un vestiar de arbitri, au încăput mii de ziare în care s-a scris despre echipele la care au activat membrii familiei Trandu, sute de fanioane, câte o minge oficială din sezoanele petrecute de UMT în Liga I, a II-a şi a III-a, toate programele de meci din anul în care „Zebrele“ erau în „A“, iar pe pereţi stau atârnate zeci de fotografii.

Ca şi în fotbal, nici într-o căsnicie nu poţi câştiga chiar toate „meciurile“, astfel că seniorul Trandu a cedat un sfert din spaţiul beciului soţiei. Astfel, s-a creat o anticameră a „muzeului“, unde sunt depozitate borcane cu murături şi dulceaţă.

Vasile Trandu a iubit mult fotbalul şi a iubit la fel de mult UMT-ul. De cinci ani, de când clubul s-a desfiinţat, bunicul fotbalistului de la ACS Poli a rămas la clubul de la Pădurea Verde, ca administrator al bazei de agrement, în care sunt mai multe terenuri de minifotbal şi un ştrand.

„Nu ştiu dacă se poate pune cineva în pielea mea, de cinci ani să nu mă mai ocup de fotbal. Îmi lipseşte foarte mult această activitate. Nu m-am gândit să plec la alt club, am zis că rămân acolo şi închid activitatea, fie ce o fi, ultima zi va fi tot la UMT. Chiar dacă nu mai este echipă de fotbal, a rămas baza sportivă şi mi-ar părea rău să plec de la UMT“, povesteşte omul care a fost mai întâi portar în echipa UMT-ului, apoi a lucrat ca organizator de competiţii. A şi antrenat câţiva ani la juniorii UMT-ului, iar în sezonul 1983-84 a cucerit titlul de campion cu juniorii II.

Tata şi bunicul îmi dau sfaturi, le ascult şi ţin cont de ele. Dar nu se bagă peste chestiile tehnico-tactice
Răzvan Trandu, mijlocaş ACS Poli Timişoara

Eu îi doresc din tot sufletul să ajungă la un nivel mai înalt şi să joace mult mai mult decât am jucat eu în Liga I
Orlando Trandu, tatăl lui Răzvan

Sunt foarte mândru de nepot şi de fiu. Sper ca nepotul să-l întreacă pe Oli, să ajungă mai sus, mai ales că e şi stângaci. Stângacii sunt mai căutaţi
Vasile Trandu, bunicul lui Răzvan

Image

Următorul Trandu, tot sportiv?

L-am întrebat pe Orlando Trandu dacă şi-ar dori şi un nepot fotbalist. „Dacă aş avea nepot sau nepoată, m-aş bucura să facă sport de performanţă, nu neapărat fotbal. Dar să nu facă sport din obligaţie, ci de plăcere. I-am spus şi lui Răzvan că nu trebuie să facă sport sau fotbal dacă am făcut eu sau tatăl meu. Dacă el crede că-i place şi o face cu plăcere, atunci da. Dacă nu, mai bine să-şi caute altceva“, a spus fostul fotbalist şi arbitru.

Copil de mingi, apoi adversarul lui Dinamo

Răzvan Trandu îşi aminteşte bine sezonul 2001-2002, în care UMT a jucat în Divizia A. „Aproape la toate meciurile UMT-ului în Divizia A am fost copil de mingi. Cel mai mult îmi aduc aminte de meciul cu Dinamo. A fost foarte multă lume şi eram în spatele porţii unde a marcat Vacsko golul care a fost anulat. Am făcut şi câteva poze atunci cu jucătorii lui Dinamo“, îşi aminteşte mijlocaşul central al lui ACS Poli.

Velcea: „40 de puncte la 40 de ani”

Antrenorul lui ACS Poli, Vali Velcea (foto), a împlinit ieri 40 de ani şi, cu această ocazie, a primit din partea reprezentanţilor presei timişorene un tricou şi o poză înrămată cu echipa pe care a promovat-o în Liga I acum câteva luni. “Am făcut 40 de ani şi 40 de puncte vreau să fac anul ăsta în Liga I. Ar fi bine să fie şi mai multe, dar 40 sunt destule”, a spus Velcea. Tehnicianul va avea, de mâine, doi jucători egipteni sub comandă (Mostafa Selim – 24 de ani şi Mohamed Abdelfattah – 22 de ani), care sunt aproape de a semna cu ACS Poli.

prosport.ro

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/li ... i-11296383
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
asu
Posts: 733
Joined: Sat Nov 03, 2012 1:08 pm

Re: Răzvan Trandu

Post by asu »

de doua etape a disparut din joc


e adevarat ca la vaslui la omorat si van der velcea
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Răzvan Trandu

Post by DP 2-6 »

Van der Velcea distruge pe toată lumea, până nu dispare nesimţitul, nu putem acuza nici un jucător.
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Răzvan Trandu

Post by Ivanhoe »

Si in meciul asta a fost slabut! Trezirea!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Răzvan Trandu

Post by duranviola »

nu inteleg decizia si momentul schimbarii lui :-?
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Răzvan Trandu

Post by DP 2-6 »

Trandu a fost trimis sa se antreneze separat, dupa incidentul pe care l-a avut cu Sunda. Vezi ce spune jucatorul!

Reactia pe care a avut-o mijlocasul la finele meciului cu Chiajna ca raspuns la reprosurile facute de tehnicianul timisorean nu a ramas fara urmari. Deocamdata, Trandu nu se mai pregateste alaturi de colegii sai, iar Consiliul Director al clubului va analiza daca acesta merita si alte sanctiuni.

Imediat dupa fluierul de final al meciului cu Concordia Chiajna, in vestiarul timisorenior a avut loc un schimb de replici destul de dur intre antrenorul Aurel Sunda si mijlocasul Razvan Trandu. tehnicianul i-a facut anumite reprosuri jucatorului intrat pe teren in minutul 86, iar Trandu a fi rabufnit replicandu-i: “Eu am gresit, ma? Din cauza mea am pierdut meciul? Din cauza ta l-am pierdut, ca esti slab”, a spus atunci Trandu.
“Este regretabil gestul pe care l-a facut Trandu, un jucator tanar, de perspectiva, sa aiba reactia pe care a avut-o…El regreta, dar conform regulamentului interior, Consiliul Director va analiza si ii va transmite ce se va hotara pentru ca nu putem admite acest gest, cu atat mai mult cu cat eu, fiind de fata, am vazut ca antrenorul nu i-a adus nicio ofensa legat de ceea ce a jucat decat ca i-au trebuit 10 minute sa faca schimbarea”, a comentat directorul sportiv al lui ACS Poli, Calin Rosenblum.
Intre timp, mijlocasul si-a cerut oficial scuze pentru acel incident, insa deocamdata el a fost trimis sa se antreneze separat de restul echipei.
“La finalul meciului cand toata lumea era tensionata, nervoasa din cauza infrangerii probabil am avut si eu o iesire anormala, pe care nu aveam voie sa o am si imi cer scuze fata de domnul Sunda. Il stiu de cand eram la UMT, el m-a dorit si la Navodari… dar acum asta e si sper sa revin la echipa mare sa fac antrenamente. Astazi am aflat ca voi face antrenamente singur si mai departe nu stiu ce sanctiuni se vor lua”, a spus Trandu care a explicat ce i s-a reprosat de catre antrenor la finele meciului de la Chiajna:‘ Mi s-a reprosat ca mi-a luat prea mult timp sa ma pregatesc inainte de a intra, asteptam ca sa se faca schimbarea. Nu consider ca am stat foarte mult, numai cat mi-am dat jos treningul si mi-am luat tricoul, atat. Am avut o discutie cu antrenorul si cu domnul Rosenblum sambata dimineata. Cei din jur nu au avut ce sa-mi spuna pentru ca nu stiu ce s-a intamplat, doar eu stiu ce a fost. Nici eu de nebun nu as fi spus ca am fost acuzat, ca mi s-a spus ca mi-a luat prea mult sa ma imbrac, se vede si la televizor”, a spus Trandu.
Intrebat daca Sunda a mai avut reprosuri la adresa sa si inainte de acest incident, mijlocasul a replicat: “Daca s-a intamplat sa fie, au fost la sedintele tehnice dupa meci, cand am analizat lucrurile bune si lucrurile proaste pe care le-am facut fiecare. Dar acum, probabil ca si miza meciului a fost mult mai mare tinand cont ca am jucat cu Chiajna, care este o contracandidata la retrogradare, tensiunea a fost altfel si de aceea s-au intamplat aceste lucruri”, a mai spus Trandu, care condidera ca ACS Poli nu merita sa piarda ultimul meci:” Cu Chiajna nu meritam sa pierdem, cel putin un punct trebuia sa luam, dar asa a fost, greselile arbitrilor fac parte din joc, sunt si ei oameni si trebuie sa mergem mai departe. Noi suntem o echipa mica si nu avem inca puterea sa ne batem si cu echipa adversa si cu arbitrii, dar greseala e omeneasca si asa se intampla si cu arbitrii. Este un moment mai dificil pentru ca 19 puncte la sfarsitul turului sunt putine dar mai sunt 2 meciuri anul acesta si speram sa castigam punct sau puncte sa avem o iarna mai linistita si a aborda altfel partea a doua a campionatului.”
Razvan Trandu a analizat si evolutia sa din acest sezon:“Tinand cont ca este primul sezon in Liga I consider ca am avut o evolutie constanta nu foarte buna dar nici foarte proasta dar pe viitor poate cu castigul de experienta voi evolua mai mult”.
http://www.opiniatimisoarei.ro/fortavio ... 08/12/2013

Trandule, nu ai nici o scuză pentru atitudinea ta, deci stai puţin pe tuşă, revizuieşteţi atitudinea, atât în comportament, cât şi în joc.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Răzvan Trandu

Post by englezul »

A avut si ghinion insa nu este numai vina lui ca a fost chemat la schimbare, nu era gata, s-a amanat schimbarea si in balbaiala aia am luat al doilea gol. Marele Rosenblum era pe banca si putea gestiona altfel situatia.Adica nu anunti arbitrul de rezerva ca faci schimbarea daca jucatorul nu este gata echipat X( . Ptr ca i-a raspuns pe un ton cel putin nepoliticos antrenorului, trebuie piscat la "salariul ala imens "pe care il are !
Post Reply