Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by timisoreanul »

Eu am mare incredere in aceasta echipa Stanciu-Alexa. Sper ca toata lumea sa aiba rabdare cu ei si eu cred ca in timp rezultatele se vor vedea. Din punctul meu de vedere, aratam destul de bine la toate nivelurile: conducatori, antrenori si jucatori. Asta nu inseamna ca trebuie sa ne culcam pe o ureche, pentru ca greul de abia acum incepe si este foarte mult de munca. Ii urez bun venit lui Stanciu si multa bafta tuturor!
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by Sdou »

Sper ca si-a pregatit congelatorul pentru tonele de carne ce urmeaza sa le primeasca de la asociatia "micul putnist". =))
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
Anda Deliu
Posts: 171
Joined: Sun Sep 07, 2014 8:44 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by Anda Deliu »

Daniel Stanciu: ”La ASA Târgu-Mureș e un lucru care se întâmplă o dată în viață”

Daniel Stanciu este nou manager sportiv de la ACS Poli, instalat în funcție chiar mai repede decât se credea, încă de sâmbătă. Stanciu și-a intrat încă de luni în ”pâine”,, unde a fost prezent la antrenamentul echipei și a început deja să se ocupe de problema actelor lui Pedro Henrique.

Stanciu a explicat că la Târgu-Mureș nu a revenit ca o funcție oficială, iar până la urmă, a ales cu inima și i-a lăsat pa ardeleni pentru Timișoara. Eu întotdeuna mi-am dorit să revin la Timișoara, sunt bucuros din punctul acesta de vedere. Eu nu am avut niciun contract cu ASA Târgu-Mureș. Am avut doar o înțelegere cu cei din consiliul director. Sincer, urma să discutăm după terminarea campionatului. Însă am stat bine și m-am gândit, am spus-o întotdeauna că Timișoara e prima variantă. Discutam demult cu Timișoara și consider că e cea mai bună variantă pentru mine. Sâmbătă mi-am dat acordul să vin la Timișoara, a explicat Stanciu.

Noul manager spune că obiectivul principal al echipei trebuie să fie evitarea retrogradării. Va fi dificil, pentru că va fi un sezon foarte greu, un alt sistem competițional, play-off, play-out. Nu va fi ușor, dar am încredere în grupul de jucători care rămân aici, în Dan Alexa și în conducerea clubului. Cred că toată lumea își dorește ca Timișoara să revină în elita fotbalului românesc și să încerce să reediteze performanțele din fotbalul românesc. Mi-aș dori să fim o surpriză, deocamdată noi trebuie să ne facem planurile, să fim realiști, să ne gândim în primul rând să rămânem la finalul sezonului viitor în Liga I. Așa cum îmi propusesem la Târgu-Mureș, trebuie să facem totul pas cu pas, să facem totul cât mai bine și vedem la final. Eu am încredere în toți cei de aici, în staff-ul tehnic, în conducerea clubului, pentru că toată lumea își dorește să facă o performanță, și asta nu se poate întâmpla peste noapte, a punctat Stanciu.

Fost manager și la Vaslui și Dinamo, Stanciu spune că nu e speriat de așteptările mari pe care le are lumea de la el. Așteptări au fost și la Dinamo. Nu va fi ușor, pentru că ASA e un lucru care se poate întâmpla o dată în viață, era o performanță uriașă, deși nu e totul terminat, chiar și locul doi obținut de ASA Târgu-Mureș. Dar trebuie să ținem cont de bugetul pe care îl avem, de ceea ce dorește Timișoara. A intrat pe o politică din punct de vedere al bugetului, mai ales salarială, în concordanță cu legile fiscale din România. Nu se pot oferi salarii foarte mari, dar se plătesc la timp, pe contracte de muncă. Trebuie să ținem cont de aceste lucruri, ca să avem continuitate și liniște, a declarat noul manager de la ACS Poli.

Revin Zicu, Goga sau Sepsi?

Deși în lumea fotbalului se spune că cere un buget mare de salarii, Daniel Stanciu spune că nu este adevărat. Eu chiar nu am avut nicăieri buget mare. La Timișoara am avut o perioadă de șase luni, cel puțin în returul în care ne băteam la titlu, nu am încasat niciun salariu. La Vaslui am ajuns târziu când se terminaseră banii. La Târgu-Mureș am plecat la drum cu datorii foarte mari, am plecat la drum în Liga I cu un buget de minus 200, astea sunt doar povești, a spus Stanciu.

Noul manager de la Timișoara nu a negat că i-ar plăcea să aducă înapoi pe ”Dan Păltinișanu” o serie din foștii jucători cu care Poli a ajuns vicecampioană. Mi-aș dori să aduc foarte mulți din jucătorii pe care eu i-am dorit și la Târgu-Mureș, cât mai mulți dintre ei. Însă, să vedem ce va fi, pentru că există un nucleu de jucători de jucători foarte bun aici la Timișoara, la Poli. Să vedem cine rămâne, posturile care trebuie acoperite, bineînțeles, cei care vor veni vor fi jucători care trebuie să facă diferența. Sper ca eu și Dan să nimerim acești jucători, a recunoscut managerul alb-negrilor.

Problema sensibilă a suporterilor

Stanciu spune că în timp, crede că se va rezolva și problema galeriei. Cât despre restul suporterilor, managerul e convins că timișorenii vor reveni la stadion în Liga I. Nu cred că sunt eu în măsură să rezolv, am o relație foarte bună cu cei din galeria lui Poli, îi respect, mă respectă. Cred că timpul le va rezolva pe toate. Am tot spus, de când am plecat de la Timișoara, de când s-a întâmplat această schimdare, că ar fi frumos să existe o singură echipă puternică în Timișoara. În Liga I va veni lumea, cu siguranță. Vom avea nevoie de suporteri, pentru că vor fi meciuri foarte grele, sperăm să îi atragem prin rezultatele echipei. Timișoara trăiește pentru fotbal, indiferent de ce situație conflictuală există între cluburi, este de părere Stanciu.

http://www.oradestiri.ro/daniel-stanciu ... WOSakYZPMi
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by diegis37 »

Anda Deliu wrote:Daniel Stanciu: ”La ASA Târgu-Mureș e un lucru care se întâmplă o dată în viață”

Daniel Stanciu este nou manager sportiv de la ACS Poli, instalat în funcție chiar mai repede decât se credea, încă de sâmbătă. Stanciu și-a intrat încă de luni în ”pâine”,, unde a fost prezent la antrenamentul echipei și a început deja să se ocupe de problema actelor lui Pedro Henrique.

Stanciu a explicat că la Târgu-Mureș nu a revenit ca o funcție oficială, iar până la urmă, a ales cu inima și i-a lăsat pa ardeleni pentru Timișoara. Eu întotdeuna mi-am dorit să revin la Timișoara, sunt bucuros din punctul acesta de vedere. Eu nu am avut niciun contract cu ASA Târgu-Mureș. Am avut doar o înțelegere cu cei din consiliul director. Sincer, urma să discutăm după terminarea campionatului. Însă am stat bine și m-am gândit, am spus-o întotdeauna că Timișoara e prima variantă. Discutam demult cu Timișoara și consider că e cea mai bună variantă pentru mine. Sâmbătă mi-am dat acordul să vin la Timișoara, a explicat Stanciu.

Noul manager spune că obiectivul principal al echipei trebuie să fie evitarea retrogradării. Va fi dificil, pentru că va fi un sezon foarte greu, un alt sistem competițional, play-off, play-out. Nu va fi ușor, dar am încredere în grupul de jucători care rămân aici, în Dan Alexa și în conducerea clubului. Cred că toată lumea își dorește ca Timișoara să revină în elita fotbalului românesc și să încerce să reediteze performanțele din fotbalul românesc. Mi-aș dori să fim o surpriză, deocamdată noi trebuie să ne facem planurile, să fim realiști, să ne gândim în primul rând să rămânem la finalul sezonului viitor în Liga I. Așa cum îmi propusesem la Târgu-Mureș, trebuie să facem totul pas cu pas, să facem totul cât mai bine și vedem la final. Eu am încredere în toți cei de aici, în staff-ul tehnic, în conducerea clubului, pentru că toată lumea își dorește să facă o performanță, și asta nu se poate întâmpla peste noapte, a punctat Stanciu.

Fost manager și la Vaslui și Dinamo, Stanciu spune că nu e speriat de așteptările mari pe care le are lumea de la el. Așteptări au fost și la Dinamo. Nu va fi ușor, pentru că ASA e un lucru care se poate întâmpla o dată în viață, era o performanță uriașă, deși nu e totul terminat, chiar și locul doi obținut de ASA Târgu-Mureș. Dar trebuie să ținem cont de bugetul pe care îl avem, de ceea ce dorește Timișoara. A intrat pe o politică din punct de vedere al bugetului, mai ales salarială, în concordanță cu legile fiscale din România. Nu se pot oferi salarii foarte mari, dar se plătesc la timp, pe contracte de muncă. Trebuie să ținem cont de aceste lucruri, ca să avem continuitate și liniște, a declarat noul manager de la ACS Poli.

Revin Zicu, Goga sau Sepsi?

Deși în lumea fotbalului se spune că cere un buget mare de salarii, Daniel Stanciu spune că nu este adevărat. Eu chiar nu am avut nicăieri buget mare. La Timișoara am avut o perioadă de șase luni, cel puțin în returul în care ne băteam la titlu, nu am încasat niciun salariu. La Vaslui am ajuns târziu când se terminaseră banii. La Târgu-Mureș am plecat la drum cu datorii foarte mari, am plecat la drum în Liga I cu un buget de minus 200, astea sunt doar povești, a spus Stanciu.

Noul manager de la Timișoara nu a negat că i-ar plăcea să aducă înapoi pe ”Dan Păltinișanu” o serie din foștii jucători cu care Poli a ajuns vicecampioană. Mi-aș dori să aduc foarte mulți din jucătorii pe care eu i-am dorit și la Târgu-Mureș, cât mai mulți dintre ei. Însă, să vedem ce va fi, pentru că există un nucleu de jucători de jucători foarte bun aici la Timișoara, la Poli. Să vedem cine rămâne, posturile care trebuie acoperite, bineînțeles, cei care vor veni vor fi jucători care trebuie să facă diferența. Sper ca eu și Dan să nimerim acești jucători, a recunoscut managerul alb-negrilor.

Problema sensibilă a suporterilor

Stanciu spune că în timp, crede că se va rezolva și problema galeriei. Cât despre restul suporterilor, managerul e convins că timișorenii vor reveni la stadion în Liga I. Nu cred că sunt eu în măsură să rezolv, am o relație foarte bună cu cei din galeria lui Poli, îi respect, mă respectă. Cred că timpul le va rezolva pe toate. Am tot spus, de când am plecat de la Timișoara, de când s-a întâmplat această schimdare, că ar fi frumos să existe o singură echipă puternică în Timișoara. În Liga I va veni lumea, cu siguranță. Vom avea nevoie de suporteri, pentru că vor fi meciuri foarte grele, sperăm să îi atragem prin rezultatele echipei. Timișoara trăiește pentru fotbal, indiferent de ce situație conflictuală există între cluburi, este de părere Stanciu.

http://www.oradestiri.ro/daniel-stanciu ... WOSakYZPMi
daca rezolva aceasta problema are primul :bravo: de la mine
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by ultraviola »

Hai sa ne setam asteptarile la un nivel realist - consider ca ar fi o performanta sa ne duca in play-off, sau, chiar mai mult, in cupele europene, insa readucerea vechii galerii la stadion e o fantezie si nici macar nu face parte din indatoririle lui.
E timpul sa mergem mai departe.
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by PFA »

6-7 titulari noi mi se pare cam multi.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
swedishbitter
Posts: 821
Joined: Fri Mar 08, 2013 6:57 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by swedishbitter »

Well, sa speram ca rezultatele, jocul echipei, stabilitatea in jurul echipei il vor recomanda pt un sejur mai lung decat la Asa, vaslui sau Unirea Tricolor, ca pana acum a fost un Gigi Multescu al directorilor sportivi. Un pic cam deranjante pasiunile militienesti si mai ales actiunea de promovare in Timisoara (?!) dar asta e, daca n-avem ceva mai breaz la indemana. Interesant de vazut daca ii va mai fi prelungit contractul lui Petre, tinsnd cont de predispozitia-i spre accidentari. In ce priveste juniorii, nu ma astept la o viziune "club friendly" ci mai degraba una manager friendly, insa atata timp cat terminam an de an intre primele 5 echipe, adica pe locurile 2, 3 sau 4, totul e okeydokey. Legat de suporteri, odata cu stanciu cred ca cel putin unul din tabara cealalta s-ar fi intors pe DP daca nu s-ar fi mutat in Italia.
I don't know where I'm going, but I'm on my way - Sagan
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by Amadeus »

la strategia clubului, ne-ntarim cu jucatori liberi de contract ce accepta pina-n 1000 lunar, nu cred ca vom fi in playoff la anu'...
Amadeus
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by englezul »

Amadeus wrote:la strategia clubului, ne-ntarim cu jucatori liberi de contract ce accepta pina-n 1000 lunar, nu cred ca vom fi in playoff la anu'...
Aici ai exagerat un pic ! Se duc salariile intre 3 si 5.ooo. Nu ptr toata lumea, dar...
Mai ales daca vor aparea si niste bani privati din cate spuneau aseara la tv Robu, Bojin si Stanciu, via Roma-Italia.
Last edited by englezul on Tue May 26, 2015 11:17 am, edited 1 time in total.
Anda Deliu
Posts: 171
Joined: Sun Sep 07, 2014 8:44 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by Anda Deliu »

Nicu Boldea, ACS Poli: ”Urmează o perioadă în care vom negocia viitorul”

Nicu Boldea este unul dintre jucătorii la final de contract cu ACS Poli, cu șanse bune să semneze o nouă prelungire. Fotbalistul nu a mai lucrat cu Daniel Stanciu, dar așteaptă să se pună la negocieri cu noul manager sportiv, după o perioadă în care plecarea lui Ion Timofte a oprit discuțiile dspre contracte la echipă.

Boldea recunoaște că ar vrea să rămână la Timișoara și speră să ajungă la o înțelegere cu Daniel Stanciu. Eu personal, nu îl cunosc, doar l-am văzut la televizor. În realitate, l-am văzut de vreo două ori. Nu am mai lucrat cu el până acum. Din ce am înțeles de la băieți, va fi un câștig pentru noi. Am așteptat să vedem cine vine manager în locul domnului Timofte. Urmează o perioadă în care ne vom pune la masă și vom negocia viitorul. Eu, personal, îmi doresc să rămân. Fac parte în ultimii trei ani din această echipă și îmi doresc să rămân, având în vedere că am și promovat, vreau să joc din nou în Liga I, a spus Boldea.

Totuși, jucătorul recunoaște că regretă plecarea lui Ion Timofte, venit la echipă la începutul returului din sezonul 2013-2014. Pentru orice om care a pus suflet pentru această echipă și care a făcut ceva pentru această echipă ne pare rău. Domnul Timofte a venit într-un moment dificil la echipă și a reușit să o readucă pe prima scenă. Este un om de cuvânt, pe care eu l-am respectat și cu care am avut o relație bună, a declarat Boldea.

Fotbalistul de 29 de ani consideră că pentru Liga I, cel mai mare câștiga al ACS Poli față de acum două sezoane este preparatorul fizic Jorge alvarez, pe lângă lotul mai bun. Nu știu dacă va conta stabilitatea financiară. Banii contează foarte mult, dar în momentul de față avem un lot mult mai bun decât îl aveam în urmă cu doi ani. Un câștig foarte mare este Jorge (n.r. Alvarez). Eu unul, și băieții, ne-am simțit foarte bine în timpul meciurilor. A venit cu un nou stil de pregătire, cu care noi nu eram obișnuiți, nu aveam încredere, dar s-au văzut rezultatele. Până la urmă, rezulatele vorbesc de la sine. Mi s-a părut ciudat, pentru că noi în România eram obișnuiți cu altfel de pregătire, alergări în perioada de iarnăm alergări în perioada de vară. A venit Jorge, a făcut totul cu mingea, și în timpul campionatului era mult mai bine ca înaintea. Simțeam ca alte echipe cedau fizic și noi încă puteam să alergăm, a explicat jucătorul născut la Oravița.

Din cauza că echipa e foarte bine pregătită fizic, Boldea consider că vacanța foarte scurtă a echipei, de doar zece zile, nu va fi o problemă din punct de vedere al oboselii, ci din punct de vedere al timpului mai redus petrecut cu familia. Nu cred că oboseala o să fie o problemă, pentru că ciclul continuă. Este urât pentru că voiam să mergem și noi în vacanțe, să stăm cu familia, să stăm cu copiii. Dar aceasta este situația, începe campionatul mai devreme decât până acum, și pregătirea trebuie respectată, a recunoscut Boldea.

Multă lume se așteaptă la adevărate minuni de la Daniel Stanciu, ”artizanul” surprizei dun campionat, nou-promovata ASA Târgu-Mureș. Totuși, Boldea consideră că echipa din Ardeal nu poate fi considerată o surprizp, din cauza lotului. Întrebat dacă crede că Stanciu poate readuce foștii poliști la Timișoara, boldea a precizat că nu știe cum va lucra Stanciu. Dacă luăm lotul pe care Târgu-Mureș l-a avut de la începutul campionatului, nu putem spune că este o surpriză. Au în componență jucători cu experiență, care au jucat foarte mult în Liga I și au jucat tot timpul la echipele la care au fost, a adăugat Boldea.

http://www.oradestiri.ro/nicu-boldea-ac ... WQWFEYZPMg
Locked