Stadionul Dan Paltinisanu

Totul despre ACS Poli Timisoara
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by timisoreanul »

Robu nu le-a zis sa nu faca stadion, dimpotriva, a spus va dam si teren gratis numai sa il faceti. Dar daca nu mai vreti sa intretineti Dan Paltinisanu, sa ni-l dati noua, desi nici pentru noi nu e o bucurie o cheltuiala de genul asta. Discursul lui Dobra e unul de politician. Cica face un studiu de prefezabilitate pentru un nou stadion si il va face din fondurile proprii. Bugetul CJ e unul oricum mult mai mic decat al Primariei, asa ca am mari indoieli ca se va intampla acest lucru. La acest moment, tare ma tem ca Dobra va inchide stadionul, Poli va juca pe la Severin sau eu stiu unde si multi ani de acum inainte nu se va face absolut nimic in privinta stadionului. As vrea din tot sufletul sa ma insel. Oricum, cheltuiala mentinerii actualului stadion in stare de functionare este infima prin comparatie cu cea pe care o implica un stadion nou. Dar, repet, e un discurs ieftin de politician, in care conteaza mai mult manipularea si atacarea oponentilor decat realitatea,
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by impossible »

Eu v-am mai zis ca nu se face niciun stadion la Timisoara. De la centru nu primim bani, iar din bugetele locale / judetene se pare ca nu se doreste. Probabil costa mult si ar trebui renuntat la alte obiective. Singura noastra sansa ar fi stadionul din Buziasului. Dar si asta este promis de la inceputul lui 2015. Anul trecut s-a spus ca va fi gata in 2018, iar acum abia se face studiul de fezabilitate. Sala de 16000 de locuri? Pai cea de la Cluj are 9300 de locuri, iar László Papp Budapest Sports Arena (cea in care se desfasoara, an de an, Final 4 la handbal feminin) are 12.500. Da bine sa promitem ca noi facem de 16000 de locuri, desi e clar ca aceasta capacitate nu e necesara. In concluzie, eu as zice sa lasam politica la o parte si sa trecem la fapte. Pana nu e prea tarziu ...
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

Este clar si vina primarului care a amanat nepermis de mult constructia unui stadion mic pana in 10.000 de locuri. Putea dura mai multi ani, dar pana acum era aproape gata si-l chisa-n freza acum pe dobra ! Vorbesc prea mult si fac prea putin ai nostrii ca brazii si cu mucii pe piept... Datorita opiniilor noastre politice in general, ptr bucuresti/guvern noi nu existam. Deci daca putem sa ne descurcam singuri sau cu fonduri europene este ok, daca nu belim paula. Nimic nou sub soare !
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by banatean_violet »

Pai pana in 2020 nici nu se pune problema finantarii, o spune chiar dobra. Din 2020 se pot incepe discutii, cereri, al enshpelea studiu de fezabilitate, etc. Asa in 2022 s-ar putea sa inceapa ceva discutii concrete, in 2024 incepe proiectul, in 2026 sunt gata toate actele, in 2027 incepe constructia si greu de spus cand se va termina. Pentru astia 10-15 ani in care nu se va intampla nimic, clar trebuie inchis stadionul si nu merita reparat. Mare dobitoc acest dobra.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by banatean_violet »

Eu și PNL avem ce deconta în fața cetățenilor:
.....
9). nou stadion multifuncțional cu 15.000 de locuri, parte a unui complex sportiv și de agrement ce mai conține un bazin de înnot acoperit, un bazin de înnot în aer liber, un teren de tenis, un teren de minifotbal, handbal și baschet, actualul teren de fotbal Ripensia, loc de joacă pt copii și spații verzi, obiectiv deja bugetat de Primăria Timișoara

.........

sursa: pressalert preluare de pe feisbuc
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by impossible »

banatean_violet wrote:
Thu Mar 01, 2018 2:18 pm
Eu și PNL avem ce deconta în fața cetățenilor:
.....
9). nou stadion multifuncțional cu 15.000 de locuri, parte a unui complex sportiv și de agrement ce mai conține un bazin de înnot acoperit, un bazin de înnot în aer liber, un teren de tenis, un teren de minifotbal, handbal și baschet, actualul teren de fotbal Ripensia, loc de joacă pt copii și spații verzi, obiectiv deja bugetat de Primăria Timișoara

.........

sursa: pressalert preluare de pe feisbuc
Corect. :)) Asa cum spuneam mai devreme obiectivul este intr-adevar bugetat, dar ca studiu de fezabilitate si proiect, adica 500 mii lei.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

impossible wrote:
Thu Mar 01, 2018 6:40 pm
banatean_violet wrote:
Thu Mar 01, 2018 2:18 pm
Eu și PNL avem ce deconta în fața cetățenilor:
.....
9). nou stadion multifuncțional cu 15.000 de locuri, parte a unui complex sportiv și de agrement ce mai conține un bazin de înnot acoperit, un bazin de înnot în aer liber, un teren de tenis, un teren de minifotbal, handbal și baschet, actualul teren de fotbal Ripensia, loc de joacă pt copii și spații verzi, obiectiv deja bugetat de Primăria Timișoara

.........

sursa: pressalert preluare de pe feisbuc
Corect. :)) Asa cum spuneam mai devreme obiectivul este intr-adevar bugetat, dar ca studiu de fezabilitate si proiect, adica 500 mii lei.
Adica mai e mult pana departe ! Putea ptr obiectivul asta sa miste lucrurile mai devreme cu cativa ani si acum eram in alta faza a proiectului.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by impossible »

englezul wrote:
Thu Mar 01, 2018 7:06 pm
impossible wrote:
Thu Mar 01, 2018 6:40 pm
banatean_violet wrote:
Thu Mar 01, 2018 2:18 pm
Eu și PNL avem ce deconta în fața cetățenilor:
.....
9). nou stadion multifuncțional cu 15.000 de locuri, parte a unui complex sportiv și de agrement ce mai conține un bazin de înnot acoperit, un bazin de înnot în aer liber, un teren de tenis, un teren de minifotbal, handbal și baschet, actualul teren de fotbal Ripensia, loc de joacă pt copii și spații verzi, obiectiv deja bugetat de Primăria Timișoara

.........

sursa: pressalert preluare de pe feisbuc
Corect. :)) Asa cum spuneam mai devreme obiectivul este intr-adevar bugetat, dar ca studiu de fezabilitate si proiect, adica 500 mii lei.
Adica mai e mult pana departe ! Putea ptr obiectivul asta sa miste lucrurile mai devreme cu cativa ani si acum eram in alta faza a proiectului.
Promisiunea ca se va face stadion in Buziasului (pentru rugby) a fost lansata la inceputul lui 2015, dupa ce a cazut varianta cu stadionul CFR. De atunci nu s-au mai miscat lucrurile, semn ca s-au preferat alte investitii. Acum este cam tarziu, in sensul ca, daca se inchide DP, Poli nu are cum sa joace in prima liga in Timisoara.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by timisoreanul »

Cica se face stadion la Slatina de 10000 de locuri, evident de catre Compania Nationala de Investitii. Cred ca nu au echipa nici in liga a III-a. Dar pentru Timisoara nu sunt bani. Nimic nou sub soare.
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by marci75 »

MaiNe se întâlnește Birlica ,cu Dobra sa vadă care e soarta stadionului.
Sper sa nu fim nevoiți sa jucam prin Oltenia.
Mai bine la Reșița, Arad,...sau Szeghed dacă ar fi de acord FRF.
Locked