Stadionul Dan Paltinisanu

Totul despre ACS Poli Timisoara
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by impossible »

englezul wrote:
Mon Mar 12, 2018 10:41 am
impossible wrote:
Mon Mar 12, 2018 12:51 am
Sa luam un exemplu. Aradul :ymsick: . Stadion nou de 12700 de locuri. Primar de la acelasi partid, deci situatie oarecum similara cu a noastra. Finantare de la bugetul local ... aici ar trebui sa avem noi un avantaj (buget mai mare). Costuri estimate de 11 milioane de euro (promisiuni de 2,5 milioane de la CNI, obtinute pe vremea guvernului Ciolos ... doar promisiuni). Acolo s-a facut licitatia in 2013, constructia a inceput in 2014 ... inca se lucreaza.

De ce am dat acest exemplu? Ca sa ne luam gandul ca la noi se va face ceva. De cativa ani buni noi n-am reusit sa depasim etapa studiului de fezabilitate. Daca urmam exemplul Aradului :ymsick: atunci stadionul nostru va fi gata in ... 2024. De fapt, nu, am gresit. In 2024 inca se va lucra la el.

Daca, printr-o minune, ramanem in liga 1, la anul s-ar putea sa jucam chiar la ... Arad :ymsick: . Interesant ca la Arad :ymsick: se face, iar la noi inca este la stadiul de promisiune. Sigur, Aradul :ymsick: a avut an de an echipa de liga 1 si avea neaparat nevoie. Noi, dimpotriva ...
Falca a miscat multe lucruri acolo inca de pe vremea pdl-ului. Noi am luat clasica muie de la toti si in special de la ai nostrii. Sa nu mai amintesc de exemplu ce descarcari de pe autostrada au ei fata de noi. In Timisoara este multa fala total nejustificata si multe vorbe/povesti, fapte mai putin. Si din cate imi dau seama, asa va ramane situatia si in viitor...
La noi se pare ca sunt alte prioritati. Sportul este lasat la ... si altele. De exemplu, azi, antrenorul Costescu spunea ca la BCT ultimul salariu luat a fost cel pe luna noiembrie. Si la baschet fete unele jucatoare straine au plecat din cauza problemelor financiare. Poate de aceea nu s-a facut acest stadion, promis de multa vreme. Banii au mers in alta parte. Sper ca nu la semafoare. :ymdevil: Falca a platit de la bugetul local, nu avea legatura cu partidul, mai ales ca finantarea a inceput dupa sosirea useleului la putere.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

O mare diferenta intre Falca si Robu este legata si de oo. Unul are si altul nu !Ghiciti voi care e unul si care e celalalt ! X(
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by Kerosen »

Cred ca este pentru prima oara cind le dau dreptate psd-eilor....
Timisoara are nevoie URGENT de un stadion NOU nu de "modernizari" !!!!!
Robu sa ma lase cu povestile lui de adormit copiii .E primar de 6 ani si nu a fost in stare sa finalizeze o amarita de sala polivalenta.
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by Amadeus »

Ceva nou la mitingu Dobra - Robu? Mersi
Amadeus
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

https://www.petitieonline.com/stadion_nou_la_timisoara
Bgati-va in seama aici si mai dati si altora sa o semneze. Nu ca am reusi sa schimbam ceva dar macar asa sa nu zica nimeni ca nu am incercat macar !
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

Kerosen wrote:
Tue Mar 13, 2018 3:49 pm
Cred ca este pentru prima oara cind le dau dreptate psd-eilor....
Timisoara are nevoie URGENT de un stadion NOU nu de "modernizari" !!!!!
Robu sa ma lase cu povestile lui de adormit copiii .E primar de 6 ani si nu a fost in stare sa finalizeze o amarita de sala polivalenta.
Pai sa-l faca pesedeii bagale-as carne in ...congelator. ideea este ca pana il fac ei pe ala nou sa nu-l darame pe asta vechi si sa-l lase pe mana primariei ca sa-l intretina. ce-i asa greu de priceput ? CJ are un buget mai mic decat Timisoara si voi visati sa faca dobra investitii de ...jde milioane de euro ca de la bukale primeste un vagon de mui ? Bah, ce fumati ca vreau si eu !
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by diegis37 »

Pffv wrote:
Sat Mar 10, 2018 12:03 pm
englezul wrote:
Fri Mar 09, 2018 7:40 pm
Sunt pentru orice solutie, din partea oricui vine, care sa depaseasca stadiul de poveste ! :dizzy:
.... si apoi stadiul de prefezabilitate , fezabilitate , licitatii , contestare licitatii , proiectare , refacere fezabilitate ca a expirat (!!!??) , noi licitatii si ....iar de la incaput . Floare la ureche Boos , vom avea nepoti la gimnaziu pana atunci . :D
Ai uitat de finantare care nu este prevazuta niciunde :D
A fost cineva la sedinta Dobra-Robu-Seful clasei ?
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by impossible »

"Țipete, amenințări cu procese și amintiri cu Shakira la dezbaterea publică despre stadion și sala polivalentă

Dezbatere cu circ pe tema infrastructurii sportive din Timișoara. Câteva zeci de microbiști au dat curs invitației lansate pe Facebook de Cristian Brâncovan și au mers într-un club din Piața Unirii, acolo unde a avut loc întâlnirea. La eveniment au luat parte și primarul Timișoarei și președintele Consiliului Județean Timiș, Călin Dobra. Deși scopul întâlnirii a fost încurajarea discuțiilor dintre primar și șeful CJ Timiș, cei doi s-au certat ca la ușa cortului. Din repertoriul edilului șef nu au lipsit amenințările cu procese și acuzele legate de interese și jocuri politicianiste. Reacțiile participanților au fost și ele pline de patos, nu de puține ori aceștia aplaudând sau exprimându-și fățiș dezacordul față de ideile expuse.

Amenintări cu procese și amintiri cu Shakira

Primarul Timișoarei a venit la dezbatere cu o pancartă pe care le-a arătat participanților locațiile unde ar putea fi ridicate un stadion nou, dar și o sală polivalentă de 16.000 de locuri. Edilul nu s-a sfiit să acuze că Sorin Grindeanu, fostul premier, ar fi influențat decizia CNI de a construi sala polivalentă de 16.000 de locuri la Giroc. Deși președintele CJ Timiș i-a cerut primarului să bată palma pentru susținerea proiectului și să lase CNI să aleagă viitoarea locație pentru construcția polivalentei, primarul a refuzat propunerea, anunțând că va construi o polivalentă de mari dimensiuni din banii Timișoarei dacă va fi nevoie. Avertizat de șeful CJ Timiș că nu toate terenurile din jurul stadionului Dan Păltinișanu sunt libere de sarcini, primarul Timișoarei l-a amenințat pe șeful CJ Timiș cu un proces. Comentariile participanților au fost și ele savuroase: „Ăsta face stand-up comedy în timpul lui liber”. Demolarea stadionului a încins și ea spiritele. În vreme ce șeful CJ Timiș a subliniat că demolarea actualei arene este absolut necesară, primarul Timișoarei a lansat un nou apel pentru ca CJT să doneze stadionul către primărie, pentru a fi reabilitat. Argumentul primarului, „pe acest stadion, așa cum e, a concertat și Shakira”, a stârnit hohote de râs în sală. În stilul carateristic, edilul-șef i-a acuzat pe cei care au râs că au fost „aduși să perturbe discuția”.

Părerea participanților

Părerea participanților a fost unanimă: Timișoara a rămas în urmă în ceea ce privește intrastructura sportivă, neavând un stadion decent pentru echipa de rugby și pentru echipa de fotbal. Un participant a făcut apel la calm și a cerut ca primăria și consiliul județean să cadă de acord asupra unei locații pe care să o propună către CNI pentru sala polivalentă. Oamenii au precizat că nu sunt împotriva construirii sălii la Giroc, cerând doar să se facă. O altă dorință a celor care s-au aflat în sală a fost să fie consultați legat de locația viitoarelor investiții, pentru ca acestea să nu fie blocate de lupte politice. Un moment amuzant al întâlnirii a fost acela în care Cristi Brâncovan a făcut un sondaj ad-hoc printre cei prezenți și a aflat că aproximativ jumătate dintre participanții la dezbatere sunt blocați pe pagina de Facebook a edilului-șef."

Sursa: pressalert.ro

Eu zic sa depasim momentul. E clar ca la Timisoara nu se va face nici sala, nici stadion. Politica sa traiasca ...
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by Pffv »

Acuma ce sa zic , doar nu era sa iasa altfel decat o labareala fara sens . Cinstit sa fiu capacitatea primariei in constructia de sali se poate vedea cazul celei de 3000 de locuri , prevazuta pentru ceva campionat de baschet din 2014 sau 16 si neterminata pana azi . Una cu 16000 tine vreo 25 de ani , numa bine sa se duca dracului fundatia . Un stadion , meh , mai bine o fantana muzicala , vaporase pe ....uscat si semafoare si in buda :D . Mai degraba prind eu pensie decat stadion nou si ca lumea . Macar atunci ma duc sa ascult si sa vad feericul spectacol de sunet si lumina al fantanii , cu ochii pe Mac la vreun meci de fotbal de prin Spania sau Anglia (daca pleaca Mou poate redeveni interesant si acolo ) .
De felicitat "activitatea" Brancovanului , acu' e pus pe cheltuit banul public , inainte tuna si fulgera in microcosmosul lui de grija cheltuielilor de la buget . Din pacate pentru el ii place sa se auda vorbind (un mic Robu ) dar face ... deliciul oamenilor cu cata creier prin ce debiteaza ( la fel ca .... Pinocchio) .
Daca se face stadion zic sa-l faca SDM asa ca soseaua din Sagului .... :mrgreen: !
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by impossible »

"Timișorenii vor mai vedea cel puțin un sezon evenimente sportive pe Stadionul ”Dan Păștinișanu”, aflat într-o stare avansată de degradare. Proprietarul arenei, Consiliul Județean Timiș, a dat un acord scris ca Poli Timișoara să poată juca și în viitorul sezon de Liga I pe cel mai mare stadion în oraș, o aprobare necesară pentru dosarul de licențiere ...

Totuși, dacă Poli rămâne în prima ligă, arena va trebui să fie omologată și de LPF. Procesul are loc anual, în fiecare vară. ”Am primit acordul de a juca încă un an. Îi mulțumim domnului președinte Călin Dobra, cu care avem o relație foarte bună. Din punctul meu de vedere, cu porțiunile cu probleme închise, pe stadion se mai poate juca fără probleme doi ani”, ne-a declarat președintele Radu Birlică."

Sursa: timisplus.ro
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
Locked