Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Totul despre ACS Poli Timisoara
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by englezul »

impossible wrote:
lesley wrote:Din cate am inteles,s-a retras cererea de schimbare a numelui.
Parca aveam dreptul s-o facem.
Ce s-a intamplat intre timp? :-s
Din ce vad CSMS Iasi a devenit CSM Politehnica Iasi. Imi puneam si eu intrebarea de ce la noi nu se poate.
Ceva probleme la judecatorie, de buna voie nu retrageau ei cererea. Ca de obicei , ne laudam cu lucruri pe care URMEAZA sa le facem. Fudulia si prostia se tin de mana in zona asta geografica, de cand lumea!
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by orangetm »

La mulți ani, Poli!

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk
Image
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by marci75 »

La mulți ani Poli.
sorinpaso
Posts: 140
Joined: Fri Feb 01, 2013 11:58 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by sorinpaso »

La multi ani, Poli !!!
:steag2: :steag2: :steag2:
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by englezul »

Noi ce aniversam astazi aici? Daca am picat de acord ca Poli a murit, astazi putem socoti eventual cati ani au trecut de cand Poli nu mai este. sau cati ani ar fi fost daca.... . Cel putin eu asta am inteles. Aniversari au cei care sunt vii, ptr morti se fac comemorari. Hai ca iarasi m-am enervat si mai bine imi vad de ale mele. Am aruncat o geana la tv, la meciul de la Targoviste si enoriasii afisau coregrafii cu "95 de ani de lupta neantrerupta", probabil imi scapa mie ceva. :(
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by banatean_violet »

Nu am fost la meciul cu botosaniul, fiind pe drum in masina. Am ascultat la radio ce transmiteau din cand in cand. La un moment dat, dupa ce comentatorul tot repeta ca sunt foarte putini spectatori 6-700, moderatorul a intrebat care mai este situatia la Timisoara, care Poli e Poli? Raspunsul a fost ca Poli nu mai exista din 2001(?!?), ca nici echipa sustinuta de autoritati (chiar mai sustine vreo autoritate de asta fotbalul din Timisoara?) nici cealalta Poli care pe Stiinta aduna maxim 300 spectatori/meci nu mai sunt Poli. In schimb fara sa-l intrebe nimeni, comentatorul vorbea despre promovarea Ripensiei in liga a 2a, specificand ca echipa are si palmares. Nu am retinut numele comentatorului.

PS Am auzit de nu stiu cate ori ca Poli a dat gol contrar cursului jocului.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by englezul »

banatean_violet wrote:Nu am fost la meciul cu botosaniul, fiind pe drum in masina. Am ascultat la radio ce transmiteau din cand in cand. La un moment dat, dupa ce comentatorul tot repeta ca sunt foarte putini spectatori 6-700, moderatorul a intrebat care mai este situatia la Timisoara, care Poli e Poli? Raspunsul a fost ca Poli nu mai exista din 2001(?!?), ca nici echipa sustinuta de autoritati (chiar mai sustine vreo autoritate de asta fotbalul din Timisoara?) nici cealalta Poli care pe Stiinta aduna maxim 300 spectatori/meci nu mai sunt Poli. In schimb fara sa-l intrebe nimeni, comentatorul vorbea despre promovarea Ripensiei in liga a 2a, specificand ca echipa are si palmares. Nu am retinut numele comentatorului.

PS Am auzit de nu stiu cate ori ca Poli a dat gol contrar cursului jocului.
Faptul ca niciuna dintre cele doua nu mai este POLI cea pe care o stiam noi si alaturi de care am crescut, asta nu cred ca mai este o noutate. Autoritatile nu mai pot sustine echipa din prima liga doar datorita Curtii de Conturi, nu din rea vointa ceea ce este o mare diferenta. Palmaresul Ripensiei va fi egal cu palmaresul lui Poli daca vom vedea vreodata hartiile cum ca au ajuns definitiv de la Zambon/Iancu la noi. In rest nu inteleg de ce-i framanta faptul ca la Poli se strang 1000. mai multi sau mai putimi spectatori. Nu i-am auzit niciodata sa-i intereseze cati spectatori asista la partidele de acasa ale celebrelor chiajna, voluntari, tg. mures, pandurii sau chiar viitorul. Atat ca ei au niste gheoace de stadioane si normal ca la arena noastra de peste 30.ooo de locuri 1ooo de spectatori se vad intr-un fel si la iei in gheoacea de 7 - 10ooo , o mie de samantzari se vad cu totul altfel. Carnita cruda le doresc lor ptr rautatile de care dau dovada atunci cand vine vorba despre Timisoara, iar bastinasilor le doresc multa minte ca sa se uneasca si sa termine odata cu tzigania care dureaza deja de prea mult timp in orasul asta. Finala de Cupa a Ligii de la bucuresti impotriva :anticaine: era momentul potrvit ptr o sustinere a tuturor ptr echipa TIMISORII. Dar nah, mintile inguste zic " cum sa sustinem noi Recasul sa castige un trofeu ?".
Pana atunci :valuri: , asa putini cati am ramas.
Last edited by englezul on Tue May 02, 2017 9:57 pm, edited 1 time in total.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by banatean_violet »

Remontada din semifinalele cupei romaniei ar fi o ocazie mai la indemana pentru timisoreni sa arate ca ... sunt timisoreni.
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by timisoreanul »

Ma amuza foarte mult grija altora pentru ”adevarata Poli”. As vrea sa vad aceeasi preocupare si fata de celelalte cluburi din Romania. Pentru ca practic, echipele de traditie din liga 1 (care si ele s-au tot organizat si reorganizat) sunt Dinamo (cu mari probleme penale privind iesirea din insolventa) si CFR Cluj. Mai sunt Astra, Viitorul, Chiajna, Botosani, Medias, Voluntari, Targu-Jiu cu o istorie care nu prea conteaza. In rest: FCSB nu e Steaua, CSU Craiova nu e Universitatea Craiova, CSMS Iasi nu e Poli Iasi, Targu-Mures nu e ASA Tg-Mures. Rapid si Petrolul nu mai exista, in liga a II-a UTA BD nu e UTA, Metalul Resita nu e CSM Resita, etc. Asadar, vorbim de un fenomen de masa, iar nu de un caz izolat la Timisoara. Situatia o datoram si fratilor nostri de la ASU, care mereu s-au batut cu caramida in piept ca ei sunt Poli, ceea ce nu e adevarat.
Culmea e ca noi chiar detinem palmaresul vechii Politehnici, prin asocierea cu ASFC-ul lui Boit, ceea ce a fost mult prea putin mediatizat. In schimb, in cazul FCSB-ului, chiar si acum multa lume ii spune Steaua, desi le este interzis prin hotarare judecatoreasca sa foloseasca acest nume.
Eu devin tot mai imun la aceste rautati, ma intereseaza doar sa ne salvam de la retrogradare si daca e posibil, sa castigam Cupa Ligii. Asta e tot ce conteaza, restul sunt baliverne.
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by diegis37 »

timisoreanul wrote:Ma amuza foarte mult grija altora pentru ”adevarata Poli”. As vrea sa vad aceeasi preocupare si fata de celelalte cluburi din Romania. Pentru ca practic, echipele de traditie din liga 1 (care si ele s-au tot organizat si reorganizat) sunt Dinamo (cu mari probleme penale privind iesirea din insolventa) si CFR Cluj. Mai sunt Astra, Viitorul, Chiajna, Botosani, Medias, Voluntari, Targu-Jiu cu o istorie care nu prea conteaza. In rest: FCSB nu e Steaua, CSU Craiova nu e Universitatea Craiova, CSMS Iasi nu e Poli Iasi, Targu-Mures nu e ASA Tg-Mures. Rapid si Petrolul nu mai exista, in liga a II-a UTA BD nu e UTA, Metalul Resita nu e CSM Resita, etc. Asadar, vorbim de un fenomen de masa, iar nu de un caz izolat la Timisoara. Situatia o datoram si fratilor nostri de la ASU, care mereu s-au batut cu caramida in piept ca ei sunt Poli, ceea ce nu e adevarat.
Culmea e ca noi chiar detinem palmaresul vechii Politehnici, prin asocierea cu ASFC-ul lui Boit, ceea ce a fost mult prea putin mediatizat. In schimb, in cazul FCSB-ului, chiar si acum multa lume ii spune Steaua, desi le este interzis prin hotarare judecatoreasca sa foloseasca acest nume.
Eu devin tot mai imun la aceste rautati, ma intereseaza doar sa ne salvam de la retrogradare si daca e posibil, sa castigam Cupa Ligii. Asta e tot ce conteaza, restul sunt baliverne.
Perfect . :bravo: :galerie:
Locked