Coltul tacticianului amator

Totul despre ACS Poli Timisoara
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Coltul tacticianului amator

Post by LILIaKu- »

Pai asta e topicul lui Flocea
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Coltul tacticianului amator

Post by Sdou »

Pai daca asta e topicul oficial, sa-l incepem cum se cuvine :D


Image
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Coltul tacticianului amator

Post by Amadeus »

Nu stiu daca asta tine de tactica sau strategie pt sezonul 2016-17, dar imi dau si eu cu parerea:

1. E foarte important ca telul echipei in acest campionat este sa retrogradam cu 0 puncte penalizare.
2. Ce inseamna asta? (Minim) 14 puncte in sezonul regulat si (minim) 15 puncte in playout.
3. Ce inseamna 14 puncte in sezonul regulat? (In medie), o victorie din 5 meciuri. Sintem in stare cu lotul actual? Daca da bine, daca nu, ce jucator(i) ne trebuie sa facem aceste 14 puncte in urmatoarele 25 de meciuri?
4. Daca intram in playout cu 14 puncte, cel mai important e sa ne intarim semnificativ in pauza de iarna.
5. Ce inseamna asta? Sa aducem jucatori capabili sa faca 15 puncte in 14 meciuri in playout
6. De ce buget avem nevoie sa aducem jucatori capabili sa intareasca echipa in iarna? Poate fi economisit din drepturi de televiziune - cheltuielile ce se fac pina-n iarna?


Daca vrem sa visam la Liga 1.

7. Cite puncte trebuie sa in playout ca sa ne salvam de retrogradare? Sa zicem 33 de puncte.
8. Cit ar fi drepturile de televiziune + sponsori de L1 pentru inca un an?
9. Citi bani i-ar multumi pe lipitorile din CL+CJ din suma de la punctul 8?
10. Ce jucatori valorosi ar putea fi adusi sa cistige 11 din 14 meciuri cu suma ramasa la punctul 9? Acesti jucatori ar fi obligatoriu sa fie adusi doar pe 3-4 luni. Consider ca 4-5 jucatori ce au valoare sa incaseze 3-400 de mii de euro pentru 3-4 luni, ar ridica indeajuns valoarea echipei sa scapam de la retrogradare.
Amadeus
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Coltul tacticianului amator

Post by englezul »

Eu zic sa o luam incetisor. Il batem duminica pe grigoras magnificul si apoi mai vedem...
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Post by impossible »

PFA wrote:
Tue Apr 03, 2018 12:56 pm
Pai da, e mai bun - scriam in analiza meciului, inca nepublicata :p, ca diferenta o face planul de joc pe care l-am avut anul trecut - un plan simplu, aproape rudimentar, care a functionat bine fiindca Barbut a scos mult din putin si fazele fixe ne-au ajutat. În plus, comentăm de şansă - nu ar fi fost greu ca majoritatea victoriilor de anul trecut să fie egaluri sau înfrângeri. Anul acesta este invers, chiar n-a lipsit mult să nu pierdem niciun meci, poate exceptând cel cu Poli Iaşi.

Am dat 28 de goluri in 2016/17 fata de 26 in 2017/18.

Din cele 28, 10 au fost goluri de echipa, 12 au fost faze fixe (7 penaltyuri), 5 au fost actiuni personale si 1 a fost autogol.
Din cele 26, 17 au fost goluri de echipa, 4 au fost faze fixe (2 penaltyuri), 5 au fost actiuni personale.

Defensiv suntem puţin mai bine, cu 44 de goluri primite in 2016/17 fata de 41 in 2017/18.

Ne lipseşte un Croitoru mai tânăr. Ne lipseşte chiar şi un Soljic, adică încă o variantă combativă pe axul central. Ne lipseşte un jucător cu eficienţa ofensivă a lui Bărbuţ. Mai ales, ne lipsesc goluri din faze fixe, deşi executanţii sunt aceiaşi, chiar mai buni dacă îi iei la număr pe Ţigănaşu şi pe Raţ. Şi ne îngroapă că meci de meci avem măcar un gol care poate fi atribuit unei gafe personale. Chiar meci de meci!

Poate l-aş mai roti pe Roman cu Drăghici, deşi nu cred că Drăghici oferă mai mult - poate o bagă măcar din cinci metri, chiar dacă ţine mai greu mingea cu spatele la poartă. Popovici nu prea are loc ca profil, dar i-aş mai da şi lui minute.

Problema noastră principală este defensivă, că nu reuşim să ne apărăm bine nicicum. Nu văd soluţii simple.
Pai nu e buna statistica ta. :p Adica e buna, dar nu e relevanta. Interesanta ar fi o statistica pe ultimele 6 meciuri, fata de alta perioada de 6 meciuri, indiferent care. Si nu pe goluri date / primite. Punctele conteaza si acestea nu prea vin. Adica a devenit deja obisnuinta ca adversarul va da un gol mai mult decat noi. Greseli individuale au fost si inainte, vor fi si in continuare. Ocaziile adversarilor nu apar intotdeauna din vina fundasilor, multe dintre ele au fost "opera" mijlocasilor.

Nici Bărbuţ nu a prea rupt gura targului anul trecut, in ceea ce priveste eficienta. Doar doua goluri, in comparatie cu Popovici, care a dat sase. Apropo de Popovici, cred ca isi gaseste si el locul in meciurile in care ne aparam. Adica in majoritatea ... :mrgreen:
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Post by PFA »

Pai n-o fi dat Barbut goluri, dar a scos patru penalty-uri, daca imi aduc aminte corect. Nici eu nu-l doream anume pe Barbut titular anul trecut, mai ales ca era in dauna lui Mailat, dar avea o utilitate.

In rest, de ce sa compari ultimele sase meciuri? Ca Poli nu mai aduna decat faramituri din octombrie. Poate ne aparam putin mai bine, dar ofensiv nu existam deloc. Parca s-a schimbat putin, dar nu in sensul ca ar fi mai bine sau mai rau. Doar s-a schimbat. In prima repriza, exceptand ce s-a intamplat intre minutele 30-35, am fost chiar multumit de ce a jucat echipa. Cat din caderea in partea secunda s-a datorat conditiei fizice si cat pierderii de incredere dupa autogolul lui Artean nu stiu, dar tind sa cred ca ambele au contat.

Apropo de schimbari, cati jucatori din cei paisprezece folositi in prima etapa a anului cu Sepsi au evoluat in acest meci? Raspuns: cinci. Asta asa, ca fapt divers.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Post by impossible »

PFA wrote:
Thu Apr 05, 2018 1:17 am
... In rest, de ce sa compari ultimele sase meciuri? Ca Poli nu mai aduna decat faramituri din octombrie. Poate ne aparam putin mai bine, dar ofensiv nu existam deloc. Parca s-a schimbat putin, dar nu in sensul ca ar fi mai bine sau mai rau. Doar s-a schimbat. In prima repriza, exceptand ce s-a intamplat intre minutele 30-35, am fost chiar multumit de ce a jucat echipa. Cat din caderea in partea secunda s-a datorat conditiei fizice si cat pierderii de incredere dupa autogolul lui Artean nu stiu, dar tind sa cred ca ambele au contat.
Pentru ca aceastea sunt realizarile noului antrenor. Eu nu vad niciun plus in jocul echipei. Ba mai mult, nu reusim sa luam nici macar acele firimituri. Sigur ca exista si alte cauze, mai adanci, care trebuie cautate in ... tribuna oficiala.
PFA wrote: Apropo de schimbari, cati jucatori din cei paisprezece folositi in prima etapa a anului cu Sepsi au evoluat in acest meci? Raspuns: cinci. Asta asa, ca fapt divers.
Poate ca (si) aici se regasesc cauzele nereusitelor noastre. Schimbari prea dese in echipa de start, dar si in sistemul de joc. In fine, nu ne ramane decat sa speram ca va fi mai bine, ca sa nu fie rau, vorba antrenorului anului.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Coltul tacticianului amator

Post by impossible »

Am fost curios si am facut eu urmatoarea statistica: cele 6 meciuri L. Grozavu vs. ultimele 6 meciuri I. Popa. Arata cam asa:

Image

Sigur, se poate ca datele sa nu fie foarte precise. Insa, din ce se vede, acum stam un pic mai rau la posesie. Jucam mai deschis, deci avem mai multe ocazii de gol, dar ne descoperim in aparare. In sprijinul acestei afirmatii stau raportul de suturi, respectiv raportul de goluri marcate / primite. Din pacate acum, cand "arde", punctele sunt mai putine. Sa speram ca incepand de luni vom schimba statistica, adica vom da cu un gol mai mult decat adversarul. :polipoli:

P.S.1 In tabel, in fiecare celula, se regaseste media pe meci, cu exceptia ultimelor 3 coloane unde am pus suma pe cele 6 meciuri
P.S.2 Am mutat aici mesajele corespunzatoare acestei analize de pe topicul meciului cu Sepsi.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Coltul tacticianului amator

Post by PFA »

Interesantă comparație, chiar lucram la ceva în acest spirit, dar mai în ansamblu: Poli 2016-17 vs Poli 2017-18.

Concentrându-ne la ce avem aici, aș începe cu mențiunea că Popa și-a format echipa așa cum a vrut el vreo 50 de meciuri înainte să ajungă la aceste 6, iar Grozavu a luat-o de unde a luat-o.

Adversari Popa: Sepsi (D), Dinamo (A), Cluj (D), Medias (A), Viitorul (D), Botosani (A)
Adversari Grozavu: Voluntari (A), Iasi (A), Craiova (D), Voluntari (D), Juventus (D), Sepsi (A),

Greu de zis cine a avut adversarii mai dificili. Sa zicem ca avem trei categorii de dificultate: greu, mediu, accesibil (in functie de deznodamantul asteptat - infrangere, egal, victorie).

Popa: mediu, mediu, greu, accesibil, greu, accesibil (2+2+3+1+3+1 = 12)
Grozavu: accesibil, mediu, greu, mediu, mediu, mediu (1+2+3+2+2+2 = 12)

In fine, e discutabila categorisirea mea, dar am incercat sa iau in considerare forma echipelor si miza meciurilor. Un meci cu Medias, in campionatul regulat, acasa este clar mai accesibil ca unul cu Sepsi in play-out acasa. Oricum, mare diferenta n-ar fi.

Altfel, pe langa statistici, chiar nu era mare surpriza daca pierdeam cu Dinamo (ne-a scos Straton de doua ori) sau cu Viitorul. La fel cum puteam linistit termina la egalitate cu Sepsi (meciul pierdut de Popa), cele doua meciuri cu Voluntari, chiar si cel cu Juventus cand puteam primi penalty in min 90.

Momentan nu e mare diferenta intre cei doi - si tocmai aici este problema.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
Locked