Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Totul despre ACS Poli Timisoara

Ce loc va ocupa Poli la finalul sezonului competitional 2018-2019

Locurile 1-2: Promovare directa in liga 1
5
38%
Locul al 3-lea: Baraj pentru promovare in liga 1
3
23%
Locurile 4-15: Sezon ratat
4
31%
Locurile 16-20: Retrogradare in liga a 3-a
1
8%
 
Total votes: 13
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by banatean_violet »

Pai daca Robu are pusi sacii de ciment pentru noul stadion in roaba si Rachita a construit deja un stadion, e normala schimbarea.
Nanu ii duce pe toti la mare in Turcia, cum sa il dai afara?
AC Recas nu-i Snagov!
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by englezul »

Sanatate si fericire ptr toti POLISTII, oriunde s-ar afla!
:steag1:
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by impossible »

"ANUNȚ/ În urma eșuării negocierilor privind noile condiții contractuale, jucătorii Mădălin Smaranda, Denis Haruț și Cristian Melinte vor avea program liber până pe 1 februarie. Ulterior, clubul le va pune acestora la dispoziție condiții corespunzătoare de pregătire."

Sursa: https://www.facebook.com/ACSPoliTimisoara/

Draghici e si el aproape plecat. Deci sa inteleg ca vrem sa scapam de jucatorii cu experienta. De ce? Sa luam de la 5 goluri in sus? Haruț, probabil va urma traseul lui Dragomir, Sorescu, Mailat, Velcota, adica fara bani pentru Poli.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by banatean_violet »

Cu experimentatii astia in echipa suntem pe ultimul loc, ce poate fi mai rau daca pleaca?
Mi se pare normal sa li se scada salariile, conform miserupismului din teren. Daca nu le convine, sa merarga in liga a 3a pe salarii mai mari, ca asa-i acum pe aici.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by englezul »

Nici sa platesti salarii de mii de euro si sa se pise toti pe tine nu-i treaba! Valoarea trebuie aratata pe teren nu citita din cv...

Situaţie inedită la ACS Poli: trei jucători au primit "liber". Motivul care a dus la această decizie şi cum o explică antrenorul Valeriu Răchită

Miercuri, în a doua zi de antrenamente a ”lanterne roşii” a Ligii 2 ACS Poli, clubul a făcut un anunţ mai puţin obişnuit în fotbalul românesc. Alb-violeţii au anunţat că trei jucători au ”liber” până la 1 februarie, deoarece nu au acceptat condiţiile de renegociere a contractelor. Antrenorul Valeriu Răchită spune că nu vor fi singurele plecări, dar şi că alţi cinci fotbalişti din lot s-au conformat renegocierilor.

Cei trei sunt portarul Mădălin Smaranda, fundaşul central Cristian Melinte şi fundaşul dreapta U21 Denis Haruţ. ”În urma eşuării negocierilor privind noile condiţii contractuale, jucătorii Mădălin Smaranda, Denis Haruţ şi Cristian Melinte vor avea program liber până pe 1 februarie. Ulterior, clubul le va pune acestora la dispoziţie condiţii corespunzătoare de pregătire”, este anunţul oficial al clubului ACS Poli.

Răchită spune că nu a vrut să dea pe nimeni afară.

În prima parte a sezonului aflat în desfăşurare, Smaranda a apărat în 9 meciuri, Melinte, care a fost în multe rânduri şi căpitan, a fost folosit în 15 jocuri, perioadă în care a dat şi un gol, în timp ce Haruţ a avut 20 de apariţii pe gazon.

Cei trei nu au acceptat să li se scadă salariile

Antrenorul a explicat că jucătorilor li se propusese o corelare a veniturilor cu situaţia fotbalistică. ”Am avut o listă de opt jucători chemaţi la renegociere. Cinci dintre ei au acceptat condiţiile, ei trei nu. Nu am vrut să-i dau afară. Plecări mai pot apărea. Zilele acestea au venit şi patru-cinci jucători care fuseseră împrumutaţi la Giarmata şi Ghiroda, şi au şi plecat. Pentru mine, orice antrenament e o selecţie”, a declarat Răchită pentru Liga2.ro.

Valeriu Răchită spune că „liberul” e regulamentar

http://liga2.prosport.ro/seria-1/bursa- ... a-17841985
Practic, până la 1 februarie cei trei nu pot veni la antrenamentele echipei, timp de două săptămâni. De asemenea, nu intră nici în planul pentru cantonamentul din Antalya, care începe tot de la 1 februarie.

”Ei, zilele acestea sunt liberi. Conform regulamentului de ordine interioară al clubului, obiectivul e salvarea de la retrogradare. Conform regulamentelor FRF, jucătorii pot fi sancţionaţi când echipa nu e în obiectiv. De la 1 februarie, dacă nu accepta condiţiile, vor avea antrenor, terenuri de antrenament, toate condiţiile să se pregătească”, a mai precizat Răchită.

Antrenorul spune că vineri vor sosi noi jucători la ACS Poli Timişoara.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by impossible »

La cum ii stiu eu pe conducatorii nostri nu prea imi vine sa cred ca au dat salarii de mii de euro. Daca esti in stare sa aduci jucatori care sa-i inlocuiasca pe cei trei atunci totul ar putea fi in regula. Insa nu-mi vine sa cred ca vor veni jucatori de valoare la echipa de pe ultimul loc. Decat daca primesc bani. La noi insa banii sunt ... cu minus. Chiar ma intrebam ce se va intampla daca cei "pusi pe liber" prefera sa nu joace, dar sa-si ia salariile. Nu cumva va trebui sa platim pe altii, sa-i inlocuiasca, dar si pe ei.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by banatean_violet »

A zis Rachita ca va gasi la juniorii mai mici (cu astia mari ne-am lamurit deja) ceva jucatori ca si budescu, pe langa astia o gramada de echipe din liga 1 play off se inghesuie sa ne trimita jucatori, asa ca no problem.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by englezul »

Divizionara secundă ACS Poli și-a asigurat serviciile a doi jucători de la Astra Giurgiu, care sosesc sub formă de împrumut până în vară de la fosta campioană a României.

La Timișoara a ajuns portarul Cristian Nedelcovici, în vârstă de 25 de ani, aflat de doi ani și jumătate sub contract cu Astra, însă fără minute bifate pentru giurgiuveni în jocurile oficiale. În actualul sezon, a fost în două rânduri rezervă în Liga I. Nedelcovici e originar din Craiova și a mai evoluat la Universitatea Craiova, Conpet Ploiești, Dunărea Calafat și FC Podari.

Tot de la Astra Giurgiu a fost împrumutat și mijlocașul Sebastian Culda. Născut la 9 februarie 1996, acesta a bifat două prezențe în Liga I pentru gruparea de la Dunăre, în sezonul trecut. În prima parte a actualei stagiuni a fost împrumutat la Metaloglobus București, unde a fost utilizat în 11 partide.

„Jucătorii au acceptat condițiile oferite de Poli și s-au alăturat de azi, 18 ianuarie, antrenamentelor conduse de Valerian Răchită”, se arată în comunicatul postat pe pagina de Facebook a clubului timișorean.

Cei doi vor putea fi văzuți la lucru în amicalul de mâine, cu Fortuna Becicherecu Mic, programat pe terenul sintetic de la Baza 2 cu începere de la ora 14.00.

http://www.radiotimisoara.ro/2019/01/18 ... xp9H6zoe3A
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by ceasul13 »

Victorie în primul ”amical” al iernii: Poli-Fortuna Becicherecu Mic 3-2 (1-1)

Poli Timișoara a câștigat sâmbătă cu 3-2 contra liderului din Divizia D (Timiș), în primul ”amical” din această iarnă, disputat pe terenul sintetic din Baza 2 a Universității Politehnica. A fost, totodată, primul joc de verificare sub comanda antrenorului Valeriu Răchită.

”Alb-violeții” au dominat ostilitățile în prima parte. Culda a avut prima șansă, dar șutul său, din lovitură liberă de la 18 metri lateral dreapta, a ocolit buturile oaspeților. Drăghici a prevestit deschiderea scorului în minutul 16, dar reluarea sa din careul mare a fost prinsă de portar. În minutul 18, Drăghici a marcat cu un șut din 10 metri, după ce goalkeeper-ul advers a respins în față execuția lui Rogoveanu, pătruns în careu pe partea stângă. Același atacant a fost la un pas să mărească avantajul peste patru minute, dar portarul a respins în corner șutul trimis din opt metri.

Contrar cursului jocului, Fortuna a egalat în minutul 41, când oaspeții au punctat din careul mic, după ce portarul Nedelcovici a scăpat mingea din brațe.

Meciul a fost și mai alert după pauză. Poli a revenit la conducere în minutul 62 prin Rogoveanu. Mijlocașul a marcat un gol spectaculos, cu un șut din careul mare, la colțul scurt, după o fază rapidă de contraatac. Spre meritul ei, Fortuna nu a cedat și a egalat în minutul 73, cu un șut din 14 metri, după ce apărarea noastră nu a reușit să respingă balonul în urma unei faze prelungite.

Victoria a fost însă pecetluită în minutul 89, când Rafael Vasile a marcat cu un șut din 14 metri lateral stânga, cu largul concurs al portarului advers.

Poli: Nedelcovici (min.46, Contra) – Motreanu, Bilia, Munteanu, Olteanu – Codrea (min.46, Pop), Oprea, Rogoveanu – Culda (min. 46, Golda), Drăghici (min. 46, Stere / min. 75, Codrea), Bîrnoi (min.46, Rafael Vasile).

S-a renunțat la Nedelcovici și Rafael Vasile

Antrenorul Valeriu Răchită a anunțat după meci că a renunțat la portarul Nedelcovici, nemulțumit de prestația acestuia. De asemenea, mijlocașul Rafael Vasile (născut în 1999, crescut la Dinamo București) nu va rămâne nici el în curtea polistă.

În același timp, la solicitarea sa, Cristian Bocșan a reziliat contractul cu clubul nostru.

Următorul test va fi cu CS Ghiroda și Giarmata Vii, tot la Timișoara, pe 23 ianuarie, de la ora 14:00.

http://www.acspoli.ro/index.php/2019/01 ... c-3-2-1-1/
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by PFA »

Image

Începem anul 2019 cu speranțe mari! Dăm un restart împreună cu noul nostru antrenor, Valeriu Răchită, cel care a acceptat provocarea de a relansa fenomenul #PoliTimișoara.
Te așteptăm miercuri seara la o întâlnire colocvială. între #poliști. Vei afla proiectele tehnicianului și vei putea adresa întrebări celui care și-a asumat o muncă grea, dar frumoasă, în #albviolet
Și, să nu uităm: Hai, Poli!

Locaţia: Cafeneaua VR Soarec
Adresa: Bul. 16 Decembrie 1989, Nr. 6
(zona pietei Maria)
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
Locked