Finantare club

Totul despre ACS Poli Timisoara
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Finantare club

Post by banatean_violet »

Off topic, extras dintr-un interviu al lui Alexa, acum antrenor in liga a 2a

"Liga a doua poate că pare uşoară, dar nu este chiar aşa, sunt multe echipe, este un campionat lung. Acum, primăriile şi Consiliile judeţene bagă bani, cam fiecare echipă are stabilitate financiară faţă de anii trecuţi, iar ăsta e un lucru bun."
sursa: liga2.prosport.ro

Probabil primarii aia din liga a 2a ori au reusit sa intre in mafie ori sunt niste tolomaci care nu au stiut cum sa formuleze intrebarea catre consiliul concurentei.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Finantare club

Post by englezul »

banatean_violet wrote:Off topic, extras dintr-un interviu al lui Alexa, acum antrenor in liga a 2a

"Liga a doua poate că pare uşoară, dar nu este chiar aşa, sunt multe echipe, este un campionat lung. Acum, primăriile şi Consiliile judeţene bagă bani, cam fiecare echipă are stabilitate financiară faţă de anii trecuţi, iar ăsta e un lucru bun."
sursa: liga2.prosport.ro

Probabil primarii aia din liga a 2a ori au reusit sa intre in mafie ori sunt niste tolomaci care nu au stiut cum sa formuleze intrebarea catre consiliul concurentei.
O sa-i salte DNA-ul pe toti, eu asa am inteles.... =))
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Finantare club

Post by Pffv »

englezul wrote:
banatean_violet wrote:Off topic, extras dintr-un interviu al lui Alexa, acum antrenor in liga a 2a

"Liga a doua poate că pare uşoară, dar nu este chiar aşa, sunt multe echipe, este un campionat lung. Acum, primăriile şi Consiliile judeţene bagă bani, cam fiecare echipă are stabilitate financiară faţă de anii trecuţi, iar ăsta e un lucru bun."
sursa: liga2.prosport.ro

Probabil primarii aia din liga a 2a ori au reusit sa intre in mafie ori sunt niste tolomaci care nu au stiut cum sa formuleze intrebarea catre consiliul concurentei.
O sa-i salte DNA-ul pe toti, eu asa am inteles.... =))
De ce Boss ? Doar si CJT baga bani in Liga 2 :D :-o :ymsmug: :mrgreen: !

le Pe alese ... nu la toti .
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Finantare club

Post by banatean_violet »

Rezultatele finantarii fotbalului de catre fruncea Timisorii si a Timisului: 0-2, 0-1, 0-1 ... mai un pic si cele mai tari echipe din Timisoara vor avea de dus o lupta apriga pentru promovarea in liga a 3a, pe moderna arena din Giroc.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Finantare club

Post by impossible »

Cateva informatii furnizate de Dragoi despre situatia clubului:

Despre problema finantarii
  • - CL / CJ nu pot finanta clubul pe legea 350 deoarece sunt membri in ONG-ul respectiv; o solutie ar fi retragerea celor 2 entitati din acest ONG;
    - pe OUG 38 (Grindeanu) nu se poate finanta datorita problemelor cu Consiliul Concurentei; la alt club (n-a fost nominalizat) din liga 1, insa, s-a primit un alt document de la CC in care se spunea ca finantarea ar fi posibila
    - s-a discutat cu deputatii de Timis sa incerce sa schimbe OUG 38 care e acum in parlament
    - s-a avansat ideea sa se faca o fundatie cu oamenii de afaceri care vor sa ajute pe Poli, fundatie care ar putea atrage si niste bani de la primarie; procedura insa ar fi de durata
Altele
  • - nu s-au primit banii pentru Cupa Ligii nici macar pentru sezonul 2015-2016
    - 600.000 de euro din drepturile TV ce vin in ianuarie sunt cesionate la 3 persoane private care ne-au imprumutat
    - echipa a doua cheltuia 183.000 de euro pe sezon si de aceea a fost desfiintata
    - la nivel de juniori, 80-100.000 de euro se primesc de la UEFA pentru un loc intai in campionatul corespunzator (loc ocupat acum de echipa U19)
    - Dragoi si-a confirmat candidatura la sefia LPF
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
HawkEye
Posts: 10
Joined: Sat Sep 30, 2017 11:34 am

Re: Finantare club

Post by HawkEye »

englezul wrote:
HawkEye wrote:Bine v-am gasit. Pana acum doar v-am citit. Ma bucur sa debutez si eu aici... Data fiind lipsa finantarii si perspectiva falimentului, solutiile pt viitor trebuie gasie de pe acum. 1. Fuziunea cu Ripensia. Ar fi un mare pas spre o sg echipa in TM. Dar terenul trebuie pregatit de acum->jucatori transferati de noi la ei pt a ataca promovarea. Nu stiu exact daca patronii de acolo ar fi de acord. 2. Varianta de rezerva Ghiroda sau Sebis. Ambii au primari PNL deci ar trebui sa nu fie mari greutati.Doar ca pierdem un an de liga 1. La fel jucatori trimisi acolo ca promovarea in liga 2 sa fie sigura. Hai Poli!
1. Nu sunt admise fuziuni din cate cunosc decat in conditii ciudate.
2. Singura "unire" poate fi facuta daca va fi vreodata doar cu ASU. Care pe care inghite este neesential daca ramane o singura POLI, vorbim de principiu si de alb-violet, restul spectrului culorilor cred ca nu intereseaza ( cel putin pe mine).
3. Ripensia si celelalte echipe au treaba si drumul lor, nu cred ca se cade sa-i deranjam.
4. Si cel mai important, nu este obligatoriu sa traim (ca si club). Daca si cand nu se va mai putea asta este, nu se termina lumea.
5. Apucati-va de pescuit ( ca si mine ), daca o dam de gard cu POLI, sa aveti alternative ca sa nu va diliti.
6. Sub nici o forma si niciodata sa nu va pierdeti simtul umorului.
7. Bun venit pe forum, cu asta trebuia sa incep ! :)
OK. Poate nu m-am exprimat f bine. Daca s-a putut acum 5 ani de ce nu se poate acum? Nu stiu daca a fost fuzuine sau ce a fost. Sa ni se spuna daca nu se mai vrea nimic. Ripensia e chiar in TM si Ghiroda e aproape in TM de ce cu Recasul s-a putut? ASU-istii sunt prea incapatinati si nici n-au sanse sa promoveze anu asta. Iar o sa asteptam sa ne desfiintam ca sa reactionam? :steag2:
remus67
Posts: 3
Joined: Fri Sep 29, 2017 11:23 pm

Re: Finantare club

Post by remus67 »

OK. Poate nu m-am exprimat f bine. Daca s-a putut acum 5 ani de ce nu se poate acum? Nu stiu daca a fost fuzuine sau ce a fost. Sa ni se spuna daca nu se mai vrea nimic. Ripensia e chiar in TM si Ghiroda e aproape in TM de ce cu Recasul s-a putut? ASU-istii sunt prea incapatinati si nici n-au sanse sa promoveze anu asta. Iar o sa asteptam sa ne desfiintam ca sa reactionam? :steag2:[/quote]

Hai s-o luam pe rand ( babeste ):
-Ripensia si Poli sunt doua entitati total diferite! Ripensia are istoria ei ( glorioasa, dealtfel! ), Poli pe-a ei ( nu rusinoasa, dealtfel! )
-ACS si ASU, dpmv, genereaza o falsa problema. Eu intreb despre ce vorbim? Vorbim despre ''continuatoarea'' sau despre fotbalul timisorean? Daca o luam pe varianta ''continuatoarei''...atunci avem o problema! Ce-ai iubit mai mult: culorile sau palmaresul!? Nu stiu cati ani ai ( banuiesc ca nu mai mult de 25 ) dar sa stii ca acum 25 ani Poli era doar una! Alb-violeta! Nu contam la titlu ( ar fi fost o absurditate sa incerci, desi Craiova o facuse cu succes, sa te bati cu Bucuresti-ul! ),ba dincontra, faceam haz de necaz...ABBA! Aia batrani stiu ce zic! ( Ca sa ma fac inteles: Timisorean fiind, ar trebui sa tin cu Ripensia sau Chinezu'! Stii de ce!? Ca vorbim despre ISTORIA fotbalului in Romania, despre titluri si despre, mai important, despre o perioada de timp cand FCSB/Steaua, Dinamo nu existau! )
-de ce-o dam iara ''pe dupa copac''!? De ce revenim la solutii puerile: fuziuni, intelegeri, etc.? Eu intrebam, punctual, despre lege!
Pe mine, mama m-a invatat cand eram copil ca legea-i lege nu-i tocmeala! Bine, ''legea'' ei/casei dar...tot aia!
Intreb, cu subiect si predicat: avem lege care lasa primariile locale sa aloce bani, din buget, sportului sau nu!? In baza acestei legi, alte primarii/consilii aloca bani unor cluburi de fotbal, inclusiv din Liga 1 ( FAPT )? DA!
A incercat Robu, in baza acestei legi, sa aloce bani clubului ACS Poli ( FAPT )!? DA! ( Dealtfel, s-au alocat bani multor cluburi/sporturi, inclusiv ASU Poli,pe considerentul ca nu sunt cluburi private/profesioniste...)
Ca sa se convinga despre ''legalitatea legii'' asteia, Robu a cerut parerea Consiliului concurentei. Raspuns; NU! ( FAPT )!
Si-acum, revin la intrebarea mea initiala: faceti-ma sa inteleg! In tara asta de rahat, avem legi doar pentru unii!? Va rog, nu-mi dati exemple din alte domenii, nu-mi spuneti ca, in spitale...etc! Ma refer, punctual, la ''speta'' in cauza!
Doua variante:
-este legal si, in cazul asta, avem la Primaria/Consiliul Timisoarei niste incompetenti
-este ilegal si, in cazul acesta, ne asteptam la niste arestari masive!?
Amandoua variantele ne convin: ori primim si noi bani de la buget...ori se duc altii la puscarie si dispar cuburile alea ''fantoma''! Ori/ori! Sau!?
Off-topic: Enumerati-mi, va rog, echipele din Liga 1 cu sedii in comune! De-alea, din jurul Bucurestiului!
Stiti la ce ma refer! Juventus, Chiajna, Voluntari! Pe bune!? Suntem seriosi sau am impanantenit umorul englezesc!? De cand mama naibii fotbalul se joaca la tara!?
Chinezu Timisoara a castigat in anii 1920, 6 titluri nationale! Fara tancurile sovietice, s-ar fi batut cu Ripensia nu cu ''miticii''! Lasati naibii orgoliile! Hai sa le scoatem fotbalul din cap! Haideti sa fim Timisoreni inainte de altceva!
Am facut ceva ''research'''
-Timisoara- prima atestare a Timisoarei (Wiki)- în timpul domniei regelui Carol Robert de Anjou care în urma vizitei sale din 1307 ordonă construirea unui palat regal, pe locul unde este acum Castelul Huniazilor construit de Ioan de Hunedoara, iar în timpul anarhiei feudale, acesta chiar își va muta capitala la Timișoara.
Bucureti...(Wiki)
-așezarea este atestată documentar la 21 septembrie 1459 într-un act emis de Vlad Țepeș, domn al Țării Românești, prin care se întărește o moșie unor boieri.
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Finantare club

Post by Amadeus »

la noi nu se VREA finantarea ACS Poli, de aceea s-a pus microscopul pe fiecare litera a legii, in speranta gasirii unei scame de care sa se agate. in alte parti se vrea, s-a citit legea si s-a aplicat.
Amadeus
HawkEye
Posts: 10
Joined: Sat Sep 30, 2017 11:34 am

Re: Finantare club

Post by HawkEye »

remus67 wrote: -de ce-o dam iara ''pe dupa copac''!? De ce revenim la solutii puerile: fuziuni, intelegeri, etc.? Eu intrebam, punctual, despre lege
Sa inteleg ca solutia de acum 5 ani a fost puerrila? Atunci de ce am sustinut-o? E clar ca nu se vrea finantarea si daca nu o sa gasim o solutie "puerila" nu vom mai exista.
Ripensia de acum nu mai poate fi asimilata cu cea din trecut, pe cand noi avem palmaresul. Sau cel putin asa se zice. :bashhead2: Deci orice echipa am prelua tot Poli va fi. :steag2:
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Finantare club

Post by Kerosen »

HawkEye wrote:
remus67 wrote: -de ce-o dam iara ''pe dupa copac''!? De ce revenim la solutii puerile: fuziuni, intelegeri, etc.? Eu intrebam, punctual, despre lege
Sa inteleg ca solutia de acum 5 ani a fost puerrila? Atunci de ce am sustinut-o? E clar ca nu se vrea finantarea si daca nu o sa gasim o solutie "puerila" nu vom mai exista.
Ripensia de acum nu mai poate fi asimilata cu cea din trecut, pe cand noi avem palmaresul. Sau cel putin asa se zice. :bashhead2: Deci orice echipa am prelua tot Poli va fi. :steag2:

Ripensia are palmaresul !!!!
Locked