Finantare club

Totul despre ACS Poli Timisoara
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Finantare club

Post by Amadeus »

dragoi a fost egoist cind a tot refuzat oferte sa renunte la candidatura. putea face un troc sa putem schimba forma de organizare.
Amadeus
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Finantare club

Post by Pffv »

Boss , ce se aude cu milionul de euro de la Tornoreanu ? Ca te cam dai lovit de o vrede incoace ! :D
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Finantare club

Post by englezul »

Pffv wrote:Boss , ce se aude cu milionul de euro de la Tornoreanu ? Ca te cam dai lovit de o vrede incoace ! :D
Nici o speranta sa-l bage la noi. Ptr Liga,era o alta expunere avea o noima. La Poli sa bage banul ca sa se laude Lae cu el? Never ! Doar daca manca ciuperci otravite si intr-o dimineata se hotaraste sa cumpere clubul. Dar cica daca te duci rapid la doctor exista tratament ptr asa ceva si-ti revi repede. Deci ramane cum am stabilit... @-)
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Finantare club

Post by Pffv »

englezul wrote:
Pffv wrote:Boss , ce se aude cu milionul de euro de la Tornoreanu ? Ca te cam dai lovit de o vrede incoace ! :D
Nici o speranta sa-l bage la noi. Ptr Liga,era o alta expunere avea o noima. La Poli sa bage banul ca sa se laude Lae cu el? Never ! Doar daca manca ciuperci otravite si intr-o dimineata se hotaraste sa cumpere clubul. Dar cica daca te duci rapid la doctor exista tratament ptr asa ceva si-ti revi repede. Deci ramane cum am stabilit... @-)
Nici o problema , ajutam .... . Sa faca programare totusi ;) !
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Finantare club

Post by englezul »

Pffv wrote:
englezul wrote:
Pffv wrote:Boss , ce se aude cu milionul de euro de la Tornoreanu ? Ca te cam dai lovit de o vrede incoace ! :D
Nici o speranta sa-l bage la noi. Ptr Liga,era o alta expunere avea o noima. La Poli sa bage banul ca sa se laude Lae cu el? Never ! Doar daca manca ciuperci otravite si intr-o dimineata se hotaraste sa cumpere clubul. Dar cica daca te duci rapid la doctor exista tratament ptr asa ceva si-ti revi repede. Deci ramane cum am stabilit... @-)
Nici o problema , ajutam .... . Sa faca programare totusi ;) !
=)) =)) =))
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Finantare club

Post by DP 2-6 »

Robu cere Consiliul Concurentei sa verifice toate cluburile de fotbal. De ce finantarea in sport e ajutor de stat doar la Timisoara?

De ce în Voluntari sau la Chiajna se poate, dar la Timișoara nu? Primarul Nicolae Robu cere Consiliului Concurenței să se pronunțe dacă, în toată țara, finanțarea cluburilor sportive profesioniste din fonduri publice este – sau nu – ajutor de stat. Robu reclamă discriminarea la care este supusă Timișoara, și nu doar în sport.
În luna septembrie, primarul Nicolae Robu anunța că ACS Poli va rămâne fără finanțare de la bugetul local. În luna august, propunerea de finanțare de la bugetul local a fost retrasă de pe ordinea de zi a plenului CL, iar Robu s-a adresat Consiliului Concurenței, cerând clarificări. „Vine Consiliul Concurenței și spune că, plătindu-se salarii la aceste cluburi, se consideră că orice fonduri date de la bugetele locale înseamnă ajutor de stat. Nu știu cum e ajutor de stat, câtă vreme statul nu este prezent, că bugetul comunității este altceva. Orice structură este calificată ca întreprindere dacă desfășoară activitate economică (…) Pe cale de consecință, orice ajutor financiar înspre cluburi de la bugetul de stat sau cele locale reprezintă ajutor de stat”, a declarat edilul.

Nicolae Robu a revenit asupra acestei teme și cere acum Consiliului Concurenței să se… autosesizeze în cazul tuturor cluburilor sportive care primesc bani de la administrațiile locale. „Onor Consiliul Concurenței, suntem în România, și noi, Timișoara, și Chiajna, și Voluntari, și Iași, nici nu mai știu câte, probabil sute de unități administrativ-teritoriale din țară, în care se dau bani de la bugetele locale către structuri sportive profesioniste, și în Liga I, și în Liga a II-a, și în alte sporturi. Păi dacă suntem în aceeași țară, cum asigurăm concurență corectă, dacă la Timișoara se interzice, iar în rest e voie? Dacă nu s-a autosesizat Consiliul Concurenței, fac eu acum o sesizare publică și cer Consiliului Concurenței să se pronunțe clar pentru toate cluburile din țară dacă e permisă finanțarea sau dacă e ajutor de stat. Nu ne mai jucăm tot așa, că numai la Timișoara nu se poate (…) Chiar nu se sesisează nimeni că în țara asta lucrurile sunt rânduite prost? Această discriminare negativă la adresa Timișoarei este inacceptabilă și alimentează, pe bună dreptate, nemulțumirea din ce în ce mai mare a timișorenilor. Cer să se termine cu așa ceva din partea tuturor”, spune primarul.

Întrebat dacă va face un demers oficial, Robu a declarat că așteaptă o reacție a CC, în urma declarației sale publice și spune și fotbaliștii lui ACS Poli sunt afectați de nedreptatea care i se face echipei lor. „Eu aștept. După această intervenție publică a mea, cer Consiliului Concurenței să se pronunțe foarte clar pentru toate cluburile din țară: e ajutor de stat dacă se plătesc salarii sportivilor? Pentru toți același lucru, că de aceea este Consiliul Concurenței, să asigure concurență corectă. Joci cu adversari care au pe piept sponsori primăria cutare… nu am nimic cu acele localități, vreau dreptate, atât. Cu ce sentiment intră fotbaliștii noștri pe teren când ei știu că n-au salariile luate pentru că Primăria Timișoara nu are voie să-i finanțeze, iar adversarii vin și-și pun la vedere că au bani de la primăria lor? Nu este normal”, a conchis edilul.
http://debanat.ro/2017/10/robu-cere-con ... 06332.html
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Finantare club

Post by Amadeus »

ar trebui facuta in scris, nu la tv.
Amadeus
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Finantare club

Post by englezul »

Amadeus wrote:ar trebui facuta in scris, nu la tv.
+1
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Finantare club

Post by impossible »

Pai Consiliul Concurentei nu s-a pronuntat nici macar in cazul nostru. Ei au spus doar atat: "alocarea de fonduri clubului sportiv ACS Poli Timisoara de catre Consiliul Local este susceptibila a reprezenta o masura de ajutor de stat". Adica ei isi dau cu parerea, nu o declara cu fermitate si ... competenta. Mai precis, documentul respectiv nu clarifica nimic. Atunci stau si ma intreb, pe ce baza noi am luat hotararea sa nu dam bani propriei echipe? Cine poata sa spuna daca e ajutor de stat sau nu?

Pe de alta parte, ordonanta Grindeanu nu face referire la forma de organizare. Finantarea de la bugetul local este permisa atat timp cat se respecta reglementarile ajutorului de stat. Astfel, noi ar trebui sa fim in aceeasi "oala" cu Voluntari, Chiajna etc ..., deci cu toate echipele ce iau bani locali.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Finantare club

Post by Amadeus »

probabil ca va trebui sa faca o contestatie impotriva altei grupari sau sa faca un paln concret cum va da bani in fotbal si CC sa zica nu, asa e rau, da asa e bine, nu mai e susceptibil. la cit e Robu de naiv, nu m-as mira sa-i fi dat un nr de celular fictiv al CC la care a raspuns vreun drucker asu cind i-a zis asta.
Amadeus
Locked