Finantare club

Totul despre ACS Poli Timisoara
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Finantare club

Post by englezul »

Fara interventia de ultim moment a baronului de Teleorman, altfel statea situatia la numaratoare. Si daca mustacioara a intervenit ptr gino, inseamna ca era cam groasa ptr umflat !
Asta cu Liga insa era cea mai mica problema a noastra...
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Finantare club

Post by Kerosen »

englezul wrote:Fara interventia de ultim moment a baronului de Teleorman, altfel statea situatia la numaratoare. Si daca mustacioara a intervenit ptr gino, inseamna ca era cam groasa ptr umflat !
Asta cu Liga insa era cea mai mica problema a noastra...
Hai ma ce naiba,acum pt toate cacaturile din tara asta e vinovat pescaru din Teleorman ? Asa cum spunea si Pffv,cum naiba sa votezi un presedinte de club falimentar cu n jucatori la comisii ?
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Finantare club

Post by englezul »

Pffv wrote:Fara suparare , dar de ce eu "x" , presedinte la Botosani , as vota la liga presedintele unui club falimentar , in permanenta prezenta la comisiile de litigii si cu "n" jucatori cu memorii depuse ? Are nu sunt astea dovezi de profesionalism mai concrete decat un program .... posibil ?
Boss, sa nu facem confuzii intre finantare (care din pacate nu exista de 2 ani) si managementul resurselor obtinute extra. Dau in scris ca fara Dragoi eram amintire demult.
Gino nu a oferit nimic din moment ce banii din tv erau la fel indiferent cine castiga. Campionatul ala de tineret insa ar fi fost haur ca sa zic asa. Plus chestia cu contractul tip ptr toti fotbalistii, sa nu mai plateasca unii conventii civile si altii contracte de munca. A avut Dragoi cateva chestii care ar fi fost super daca erau puse in practica. Toate conditiile din lume erau indeplinite ptr ca dulapul ala de Gino sa dispara de acolo. Numai cand imi amintesc ca nu da banii cluburilor din Cupa Ligii imi creste tensiunea. Insa clar nu ai cu cine... .
Eu l-as ruga acum daca tot a pierdut Liga sa-l roage pe Tornoreanu de la Vox Tehnology Park, sa bage milionul ala de euroi in Poli daca tot nu mai poate sa-l bage in campionatul de tineret ! :)
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Finantare club

Post by Pffv »

englezul wrote:
Pffv wrote:Fara suparare , dar de ce eu "x" , presedinte la Botosani , as vota la liga presedintele unui club falimentar , in permanenta prezenta la comisiile de litigii si cu "n" jucatori cu memorii depuse ? Are nu sunt astea dovezi de profesionalism mai concrete decat un program .... posibil ?
Boss, sa nu facem confuzii intre finantare (care din pacate nu exista de 2 ani) si managementul resurselor obtinute extra. Dau in scris ca fara Dragoi eram amintire demult.
Gino nu a oferit nimic din moment ce banii din tv erau la fel indiferent cine castiga. Campionatul ala de tineret insa ar fi fost haur ca sa zic asa. Plus chestia cu contractul tip ptr toti fotbalistii, sa nu mai plateasca unii conventii civile si altii contracte de munca. A avut Dragoi cateva chestii care ar fi fost super daca erau puse in practica. Toate conditiile din lume erau indeplinite ptr ca dulapul ala de Gino sa dispara de acolo. Numai cand imi amintesc ca nu da banii cluburilor din Cupa Ligii imi creste tensiunea. Insa clar nu ai cu cine... .
Eu l-as ruga acum daca tot a pierdut Liga sa-l roage pe Tornoreanu de la Vox Tehnology Park, sa bage milionul ala de euroi in Poli daca tot nu mai poate sa-l bage in campionatul de tineret ! :)
Aici gresesti Boss , Gino a oferit exact ce se cerea , continuitate in frauda si ...batjocura . Ori ce poti cere mai mult , mai ales de la unul cu pedigree de Porcul Studentesc , de unde am mai avut un Mircea Sandu si un Kassai :mrgreen: X( !
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Finantare club

Post by banatean_violet »

englezul wrote: Eu l-as ruga acum daca tot a pierdut Liga sa-l roage pe Tornoreanu de la Vox Tehnology Park, sa bage milionul ala de euroi in Poli daca tot nu mai poate sa-l bage in campionatul de tineret ! :)
Ar putea sa anunte asta maine cel tarziu, ca sa nu se mai faca jucatorii de cacao si miercuri.

Ma intreb ce arbitraje vom avea dupa 1-13 asta. Si pana acum erau cum erau, dar de acum oricare dintre cele 13 echipe va fi favorita arbitrilor in meciurile cu noi.
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Finantare club

Post by Pffv »

englezul wrote: Eu l-as ruga acum daca tot a pierdut Liga sa-l roage pe Tornoreanu de la Vox Tehnology Park, sa bage milionul ala de euroi in Poli daca tot nu mai poate sa-l bage in campionatul de tineret ! :)
Acuma Boss ...pe bune , cu Robu in fata si Viorel Moldovan in block-starturi , tu ai baga vreun milion de altceva decat moneda botswaneza la Poli ? :dizzy: :ymsmug:
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Finantare club

Post by diegis37 »

Pai inseamna ca toti au fost multumiti de prestatia LPF in ultimii ani si noi am fost singurii care au dorit o schimbare ( cei 200000€ ce mai avem de primit cred a fost motivul forte)Deci nici sa nu îi mai aud pe careva ca se plange de arbitraje,programari (etc habar nu am ce atributii mai au cei de la LPF)
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Finantare club

Post by diegis37 »

Ivanhoe wrote:Cu Ripensia nu poate fi vorba de fuziune pentru ca au palmaresul si nu va fi acceptat niciodata asa ceva de catre ei si ar fi si nefiresc de altfel.
Cu Ghiroda nu prea ar avea sens pentru ca este in Liga III-a. Atunci de ce nu cu ASU care e in Liga II-a?
Dar oricum nu ai voie sa fuzionezi. Iar daca fuzionezi ce rezolvi? Nimic, oricum bani de la primarie, CJT si UPT nu vei primi sau poti primi sume mici ca ASU dar si alea pot fi atacate ca ar fi ilegale daca vrea cineva.
Tu ai nevoie sa rezolvi finantarea. Ori e ilegala si atunci trebuie sa dai in judecata toate cluburile pentru concurenta neloiala si pentru incalcarea legii. Ori e legala si atunci autoritatile locale trebuie sa gaseasca o solutie ca sa rezolve finantarea.

Singura problema este: finantarea.
In rest ai lot de Liga I. Se vede treaba ca daca nu primesc bani nu vor sa joace ci se fac ca joaca.

Cam asta este.
Ei vezi asta ar trebui sa faca Clubul /Robu.Dar pentru asta trebe sa ai si curaj ceea ce pe la noi lipseste.
User avatar
bvgtm
Posts: 414
Joined: Sun Dec 02, 2012 5:41 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Finantare club

Post by bvgtm »

diegis37 wrote:
Ivanhoe wrote:Cu Ripensia nu poate fi vorba de fuziune pentru ca au palmaresul si nu va fi acceptat niciodata asa ceva de catre ei si ar fi si nefiresc de altfel.
Cu Ghiroda nu prea ar avea sens pentru ca este in Liga III-a. Atunci de ce nu cu ASU care e in Liga II-a?
Dar oricum nu ai voie sa fuzionezi. Iar daca fuzionezi ce rezolvi? Nimic, oricum bani de la primarie, CJT si UPT nu vei primi sau poti primi sume mici ca ASU dar si alea pot fi atacate ca ar fi ilegale daca vrea cineva.
Tu ai nevoie sa rezolvi finantarea. Ori e ilegala si atunci trebuie sa dai in judecata toate cluburile pentru concurenta neloiala si pentru incalcarea legii. Ori e legala si atunci autoritatile locale trebuie sa gaseasca o solutie ca sa rezolve finantarea.

Singura problema este: finantarea.
In rest ai lot de Liga I. Se vede treaba ca daca nu primesc bani nu vor sa joace ci se fac ca joaca.

Cam asta este.
Ei vezi asta ar trebui sa faca Clubul /Robu.Dar pentru asta trebe sa ai si curaj ceea ce pe la noi lipseste.

Bună seara
Mai degrabă varianta a doua ar fi de preferat...Ca autorităţile să rezolve problema! Ca să dai cluburile în judecată,trebuie să ai "sânge în instalaţie" şi nu ai nicio şansă de câştig.Pe lângă faptul că judecata s-ar prelungi la infinit,te mai şi iei la trântă cu cooperativa din liga1 şi soarta ne-ar fi pecetluită !
In fotbal,totul este complicat de prezenţa echipei adverse.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Finantare club

Post by impossible »

Ivanhoe wrote:...
Tu ai nevoie sa rezolvi finantarea.

1. Ori e ilegala si atunci trebuie sa dai in judecata toate cluburile pentru concurenta neloiala si pentru incalcarea legii.

2. Ori e legala si atunci autoritatile locale trebuie sa gaseasca o solutie ca sa rezolve finantarea.

Singura problema este: finantarea...
Ai dreptate. Problema noastra, in viitorul foarte apropiat, este lipsa finantarii. Nu stiu cat mai merge pe imprumuturi. Nici macar drepturile TV ce urmeaza sa le primim in ianuarie nu ne pot ajuta deoarece ele vor pleca spre cei care ne-au imprumutat.

Despre cele doua variante care, de fapt, se impart in patru, in viziunea mea:

1. Din ce am vazut eu, exista alte forme de organizare la celelalte cluburi ce au primit, pana acum, bani locali. Sigur, acum situatia e "reglementata" de ordonanta data de Grindeanu. Daca finantarea e ajutor de stat la Timisoara atunci ar trebui sa fie si in alte locuri. Numai ca, spre deosebire de noi, altii nu s-au pus sa intrebe CC. Raspunsul CC, de tipul "ar putea fi", n-a facut decat sa ne incurce sau, daca e cum sugereaza Pffv, sa ... ajute.

2. Actuala administratie, din ce inteleg eu, nu va da bani locali catre Poli. Never.

3. Ramane gasirea unui investitor privat. Varianta putin probabila, avand in vedere datoriile, dar in special faptul ca astfel de persoane nici nu exista.

4. Daca nu se gasesc solutii la niciuna din variantele de mai sus atunci va urma falimentul. Nu se va intampla acum, dar nici mult n-o mai ducem. Sper sa nu urmam modelul Pandurilor de anul trecut.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
Locked