Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Totul despre ACS Poli Timisoara
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by timisoreanul »

Suntem sub impresia retrogradarii, dar nu mi se pare ca ne-am pierdut ultimii 6 ani din viata sustinand-o pe Poli. Dimpotriva, am reusit doua promovari in Liga 1 pe teren, am jucat patru ani in Liga 1, iar penultimul sezon a fost unul memorabil, cu o salvare de la -14, finala Cupei Ligii la Bucuresti cu Dinamo la care am si participat si semifinalele Cupei Romaniei, culminând cu eliminarea lui CFR Cluj. Nu regret alegerea facuta si oricând, daca s-ar pune problema, as alege ACS in loc de ASU, carora le-am spus atunci ca vor avea nevoie de minim 7 ani sa ajunga in Liga 1 si am fost optimist.
Nu as vrea nici sa ii demonizam pe cei de la Drukeria. Au facut si ei alegerea lor, ultrasii de felul lor sunt mai extremisti, au investit timp si bani in echipa lor. Sigur, in condamn ferm pentru ostilitatea la adresa noastra, pentru ca au sapat acest proiect, pentru ca au dezinformat pe toata lumea, sustinand fals ca ei sunt Poli, ca au impanzit orasul cu celebrul AC Recas nu e Poli si as putea continua. Dar, in acelasi timp, imi amintesc multe meciuri frumoase din trecut in care galeria lui Poli a avut un rol extraordinar.
Eu personal, care am sustinut-o pe Poli, in toate formele ei de organizare (vechea Poli, Poli AEK, FC Universitatea Politehnica 1921 Timisoara, cum amuzant se chema pe vremea lui Iancu, FC Timisoara, când Zambon ne interzicea sa folosim numele Poli, ACS Poli Timisoara), care am mers la stadion de când eram copil, imi e greu sa concep viata fara Poli. Asa ca nu spun ca daca dispare ACS Poli, gata, nu ma mai intereseaza fotbalul din Timisoara. La o adica, si Ripensia e o varianta, daca cei de la ASU au aceeasi atitudine.
Pana una alta, oricând le displace lor, Poli suntem noi, avem palmaresul, istoria, numele, culorile, centrul de copii si juniori. Ei sunt Poli pentru ca noi am tolerat asta. Problema este daca vom supravietui, daca vom iesi din aceasta situatie financiara dramatica. Si pana sa apara un investitor pe un cal alb, acceptat de toata lumea, situatia ramane foarte dificila, iar sansele de supravietuire mai degraba mici, realist vorbind.
Daca insa vom rezista, iar ASU se va zbate in continuare in mediocritate, sau mai rau, se va duce in cap sau daca clubul nostru va fi preluat de un investitor, si nu va mai fi condus de inamicul lor public Robu, poate ca rolurile se vor inversa in ceea ce priveste disparitia. Vom trai si vom vedea, sanatosi sa fim.
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Pffv »

DP 2-6 wrote:
Sun Jun 10, 2018 9:55 pm
Știți care e diferența dintre cele două cluburi? Unul e condus de un tâmpit, celălalt e condus de mai mulți tâmpiți! X(
:ymapplause: ;;) Punctul pe "I" , foarte scurt si foarte corect .

PS Din 1 tampit si n tampiti rezulta n+1 tampiti , unde , cu cat n e mai mare se aluneca in idiotenie !
User avatar
priu
Posts: 96
Joined: Thu Nov 29, 2012 11:01 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by priu »

Situatia pare simpla. Oamenii s-au saturat sa existe doua Poli, vor o singura echipa. Cei care detin palmaresul si dreptul asupra culorilor si a numelui sa faca in asa fel incat sa existe o singura Poli astfel sa fie evitate confuziile.

Sa fiu mai explicit. Faptul ca detinatoarea dreptului asupra numelui si a culorilor tolereaza sa mai existe o entitate cu acelasi nume, ceea ce creaza confuzie publicului este o greseala de administrare a celor care detin acest drept. Existand doua entitati cu acelasi nume, puterea marcii comerciale (brand-ului) "Poli Timișoara" scade ba chiar dispare din moment ce o societate comerciala devine confuza in momentul in care doreste sa-si asocieze imaginea cu brand-ul "Poli". Asta duce la pierderi de natura economica. Deci datoria celor care detin aceste drepturi sunt de a le administra si fructifica la maximum, iar orice actiune atat activa cat si pasiva in defavoarea propriei entitati este rea-credinta. In concluzie detinatorii drepurilor exclusive asupra numelui si a culorilor tolerand o alta entitate cu aceeasi denumire si aceleasi culori, fapt ce induce terții in confuzie, o fac in detrimentrul propriilor interese, pe care au datoria sa le apere si sa le foloseasca cu buna credinta.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by banatean_violet »

Neaga a plecat ca asa a vrut el, sau a fost invitat sa plece pentru a face loc vreunui antrenor specializat in promovari?
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by englezul »

In primul rand Neaga nu e antrenor. Cat timp nu ai tzidula la mana esti pielea opta. Eu nu puteam conduce masina cat inca eram la scoala de soferi chiar daca puneam in dreapta mea un babuin cu carnet, nu ?
Pai si atunci in antrenorat de de se poate face o asemenea cretinatate. Stai in plm la birou, fa-ti scoala si cand ai hartia vorbim. Evident ca detinerea acelei hartii nu te face mare antrenor asa cum nici detinerea permisului nu te face pilot de F1. Dar iti da dreptul de a sta legal pe banca si punct. Nu l-am vazut pe Neaga niciodata cu ochi buni si nici nu l-am simtit ca ar putea fi de-al nostru. A mancat si el o pita aici ca nu a avut de ales dar e momentul sa se duca acasa si sa vorbeasaca la Digi despre :antisteaua: , ca asta-i place lui cel mai mult.
Sper sa putem convinge un antrenor credibil si care sa poata antrena o echipa tinerica.
In rest, sa fim sanatosi !
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by diegis37 »

"Studentii Politehnici TImisoara isi vor echipa inapoi
9. Juni um 17:22 ·
In anul 1920, Traian Lalescu a infintat echipa de fotbal Politehnica Timisoara.
O echipa mult iubita de toti banateni,aceasta avand si cateva rezultate notabile in istoria sa pe care toti fani le cunosc.
Dar mai presus decat castigarea unei cupe este pasiunea pentru fotbal,o pasiune, trimisa din generatie in generatie.
O pasiune pe care noi studenti am practicat-o la echipa noastra ASU o echipa de la bunul nostru rector pe atunci, astazi primar, Nicolae Robu.
Acesta cu unele eforturi a reusit sa ne ajute in crearea unei echipe de fotbal ca noi studenti sa putem juca sa ne aratam aceasta pasiune.
Asta pana in anul 2012 cand un grup de oameni au venit si ne-au furat echipa .
Asa zisa galerie a lui Poli prin care doi dintre lideri lor Sebastian Novovici si Ema Cernescu si impreuna cu naivitatea actualului rector dl.Viorel Aurel Serban,au furat o echipa frumoasa o echipa a comunitatii studentilorPolitehnica din Timisoara,doar pentru scopul lor marsav de a se duela cu echipa Acs Poli TImisoara,echipa care in momentul de fata detine palmaresul vechi Politehnici . Acum dragi studenti ar fi momentul sa ne luam echipa inapoi si sa nu mai acceptam abuzul Druckeria
si a celor doi lideri ai acesteia."

=)) =)) =))
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by banatean_violet »

Polistii nu vor fuziunie, asuishtii nu vor fuziune, deci se va face fuziune :mrgreen:
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by impossible »

diegis37 wrote:
Tue Jun 12, 2018 12:28 am
"Studentii Politehnici TImisoara isi vor echipa inapoi
9. Juni um 17:22 ·
In anul 1920, Traian Lalescu a infintat echipa de fotbal Politehnica Timisoara.
O echipa mult iubita de toti banateni,aceasta avand si cateva rezultate notabile in istoria sa pe care toti fani le cunosc.
Dar mai presus decat castigarea unei cupe este pasiunea pentru fotbal,o pasiune, trimisa din generatie in generatie.
O pasiune pe care noi studenti am practicat-o la echipa noastra ASU o echipa de la bunul nostru rector pe atunci, astazi primar, Nicolae Robu.
Acesta cu unele eforturi a reusit sa ne ajute in crearea unei echipe de fotbal ca noi studenti sa putem juca sa ne aratam aceasta pasiune.
Asta pana in anul 2012 cand un grup de oameni au venit si ne-au furat echipa .
Asa zisa galerie a lui Poli prin care doi dintre lideri lor Sebastian Novovici si Ema Cernescu si impreuna cu naivitatea actualului rector dl.Viorel Aurel Serban,au furat o echipa frumoasa o echipa a comunitatii studentilorPolitehnica din Timisoara,doar pentru scopul lor marsav de a se duela cu echipa Acs Poli TImisoara,echipa care in momentul de fata detine palmaresul vechi Politehnici . Acum dragi studenti ar fi momentul sa ne luam echipa inapoi si sa nu mai acceptam abuzul Druckeria
si a celor doi lideri ai acesteia."

=)) =)) =))
Mesajul asta nu apare in presa. Este inventat de un forumist nonpatron. De ce? Ca sa pastreze linia inceputa acum 6 ani. Ar fi interesant de stiut daca greselile gramaticale sunt intentionate sau sunt o consecinta a "bibliotecilor" citite de autor.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by banatean_violet »

Unii din club incep sa plece ba la Dumbravita, ba la Buzias sau aia cu carte (de vizita) la Sirineasa. Asta inseamna ca au auzit ca vine la club o echipa profesionista care va sti exact ce-i de facut sau ... o fi altfel? Cand e adunarea aceea a oamenilor cu bani care vor sa dea ceva la Poli? Altii incep sa lucreze la loturi, locatii de cantonament, noi ce facem?
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Amadeus »

Pina nu se clarifica datoria la anaf, nu ai ce planuri sa faci.
Amadeus
Locked