Stiri despre Poli Timisoara 2015-2016

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked

Pe ce lor va termina Poli in noul sezon de liga I

1
6
17%
2
1
3%
3
4
11%
4
3
8%
5
1
3%
6
0
No votes
7
5
14%
8
3
8%
9
3
8%
10
1
3%
11
1
3%
12
2
6%
13
2
6%
14
4
11%
 
Total votes: 36
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2015-2016

Post by Sdou »

calypso wrote:ce spui tu, Ivanhoe, e extrem de greu de realizat.
Indiferent cat loviti in cei de la Druckeria, ei fac tot ce pot ca lui Poli sa-i fie bine, si nu sunt condusi, cum aveti voi impresia, de vreun partid.
In momentul in care politicul e implicat, automat apar pilele si relatiile, isi planteaza toti politrucii in diferite functii, etc - vezi experienta ACS.

Politicienii nu ar avea ce sa caute in cluburile de fotbal!ce cauta robu in toate emisiunile/conferintele, etc, vesnic "eu, eu, eu"? O echipa nu ar trebui sa devina dependenta de un primar, pt ca ala nu e vesnic, si cand el nu mai e , ce se intampla?

De meditat, din punctul meu de vedere.

Sanatate!
Ce spui tu e frumos dar intr-o lume utopica. Stai pana ajungeti macar in liga a doua si o sa vezi atunci de ce e in stare
politicul.
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
calypso
Posts: 17
Joined: Sun Feb 24, 2013 10:13 am

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2015-2016

Post by calypso »

e clar ca vor roi ca albinele la miere, ca asa-i politicianul : daca simte ca poate lua niste voturi in plus, se lipeste cat ai zice....."robu"!
important e sa nu li se permita!

dar cel putin incercam. decat sa traiesti cu "ce ar fi fost daca....", mai bine faci!

macar acum, ca sa termin intr-o nota vesela, ne-a unit robu pe marea majoritate : conform lui, suntem toti interesati politic si polisti neadevarati :(|)
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2015-2016

Post by Ivanhoe »

Calypso utopiile nu ajuta la nimic. Daca tot vorbim de politica, democratia e democratie pentru ca exista check and balance intre puterile statului.
In mod normal fotbalul profesionist ar trebui sa fie privat si fara conflict cu suporterii.

In acest moment in Romania fara sustinere publica este imposibil.

Daca e sa nu fim privati, ideal ar fi un ONG detinut de: 20% Primaria, 20% Consiliul Judetean, 20% UPT-ul, 20% AFC Politehnica (detinatoarea palmaresului) si 20% suporterii.
In acest mod toti s-ar controla unii pe altii, finantare ar fi, abuzuri ar fi mai greu de facut.
Pentru deciziile majore sa existe un Consiliu Director care sa decida format din 10 membri, cate 2 din fiecare entitate.

Acest Consiliu sa aleaga un Presedinte de Club care sa fie lasat sa isi faca treaba, sa fie ales unul profesionist si sa fie tinut la club in functie de performante, obtine ramane, nu obtine sa fie demis.

Ce spun eu este ceva realist care sa aiba o perspectiva minima pentru performanta in viitor.
Acest gen de organizare nu ar permite cuiva, oricine ar fi, sa faca abuzuri in club.
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
calypso
Posts: 17
Joined: Sun Feb 24, 2013 10:13 am

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2015-2016

Post by calypso »

dar e si o parte negativa : cine ia deciziile?
PMT + CJT fiind controlati politic, si astora nepasandu-le decat de ciolan, vor "f**e meciul", cum se spune.

ma rog, poate acum intelegeti cate ceva : ceea ce (unii) traiti acum, de cand cu deciziile astea absurde si in bataie de joc, noi am trait acum vreo 3 ani.
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2015-2016

Post by Ivanhoe »

calypso wrote:dar e si o parte negativa : cine ia deciziile?
PMT + CJT fiind controlati politic, si astora nepasandu-le decat de ciolan, vor "f**e meciul", cum se spune.

ma rog, poate acum intelegeti cate ceva : ceea ce (unii) traiti acum, de cand cu deciziile astea absurde si in bataie de joc, noi am trait acum vreo 3 ani.
Daca numeri procentele PMT si CJT vor avea impreuna 40% deci nu vor putea decide ceva in mod arbitrar, unde mai pui ca de cele mai multe ori vor fi din partide diverse si fiind in aceiasi structura cu suporterii care ar avea 20% cu greu ar vota contra lor pe fata mai ales ca in acel caz suporterii ar fi toti uniti si nu impartiti.

In plus am zis, odata ales un Presedinte de club el va conduce clubul fara imixtiuni. Daca nu isi indeplineste targeturile va fi demis automat.
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
calypso
Posts: 17
Joined: Sun Feb 24, 2013 10:13 am

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2015-2016

Post by calypso »

ASFC-ul ala sunt niste *** care isi vand si mama pt niste gologani, maestrul boit iti spune ceva?
ma rog, pe termen mediu/lung ar trebui sa se dea niste legi ca primariile/cons judetene sa sponsorizeze doar, dar sa nu aiba dreptul sa se bage in organizare, etc.

Ca atunci cand o fac, se vede ce iese.
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2015-2016

Post by Ivanhoe »

calypso wrote:ASFC-ul ala sunt niste *** care isi vand si mama pt niste gologani, maestrul boit iti spune ceva?
ma rog, pe termen mediu/lung ar trebui sa se dea niste legi ca primariile/cons judetene sa sponsorizeze doar, dar sa nu aiba dreptul sa se bage in organizare, etc.

Ca atunci cand o fac, se vede ce iese.
Vorbim de ce avem acum nu de o situatie utopica in care s-ar da niste legi de catre Parlament sau OUG de catre Guvern.

Deci nu se poate fara autoritati ca parte a unui ONG, daca vrei sa fi finantat.

AFC-ul ala este Poli din 1921, indiferent cum ii Boit, Boit va muri la un moment dat AFC-ul ramane. O structura in care toti sunt minoritari va face imposibil ca cineva, fie si Robu, sa controleze si CJ si UPT si AFC si pe suporteri, este imposibil, deci va exista o balanta care va elimina abuzurile.

In plus concret clubul va fi condus de Presedintele ales fara imixtiuni, deci orice si-ar dori un primar sau un presedinte de Consiliu in mod privat va fi irelevant.
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2015-2016

Post by Pffv »

Imi place de tine Ivanhoe pana ajungem la intrebarea .... fireasca . Cine da banii ? Degeaba ai procente egale intr-o distributie ideala a ONG-ului , tot cel ce finateaza decide si e firesc asa . Sunt de acord cu Calypso "politicii" vor f..e meciul in orice situatie in functie si de proximitatea sau nu a vreunui moment electoral . Singura sansa ar fi ca suporterii sa fie asa de numerosi (zeci de mii) incat sa nu poata abuza de club decat cu pretul scaunului politic . Aceasta insa .... multa apa o sa curga pe Bega pana atunci .
Nu pot decat sa iti admir "tenacitatea" de a crede in buna credinta si bunul simt al vreunui politician roman , mai dihai .... local .
Cat despre cei de la ASU le-am mai spus , poate fi si cautat de unul cu rabdare :D , marii dusmani nu sunt suporterii ACS Poli . Au altii , mai dihai , atat in exterior cat si in interior . Iar tema convergenta a acestora este impiedicarea sub orice forma chiar si a unui dialog civilizat , ce sa mai vorbim de uniri/fuziuni/concilieri . Idem la ACS , sa nu ne prefacem ca nu stim . Stim , dar nu recunoastem niciunii :( ! Intreb si io ca Unchiasu' : cui foloseste ? Ia ghiciti :mrgreen: !
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2015-2016

Post by LILIaKu- »

calypso wrote:ce spui tu, Ivanhoe, e extrem de greu de realizat.
Indiferent cat loviti in cei de la Druckeria, ei fac tot ce pot ca lui Poli sa-i fie bine, si nu sunt condusi, cum aveti voi impresia, de vreun partid.
In momentul in care politicul e implicat, automat apar pilele si relatiile, isi planteaza toti politrucii in diferite functii, etc - vezi experienta ACS.

Politicienii nu ar avea ce sa caute in cluburile de fotbal!ce cauta robu in toate emisiunile/conferintele, etc, vesnic "eu, eu, eu"? O echipa nu ar trebui sa devina dependenta de un primar, pt ca ala nu e vesnic, si cand el nu mai e , ce se intampla?

De meditat, din punctul meu de vedere.

Sanatate!
De acord cu ce spui, ca suporterii vor binele echipei. Dar nu ai cum sa decizi tu ca suporter pe banii altora. Si atunci, evident, cine da banii decide. Noi putem incerca sa intoarcem niste decizii, dar nu sa plecam si sa preluam alta echipa si sa o vopsim ca aia e Poli adevarata. Poli adevarata e la AFC, oricat de bun sau de nasol ar fi Boit. Acum, fiecate decide ce vrea.
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2015-2016

Post by AndreiVajnaII »

Ideal, implicarea auroritator locale la orice echipă ar trebui sa fie doar la nivelul ajutorului financiar.
Locked